BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Iránymutatást várnak a héten a Federal Reserve-től

Egy olyan kamatdöntő ülést előz meg nagy várakozás a héten, amelyen aligha nyúlnak a hat éve változatlan alapkamathoz a döntéshozók. A Federal Reserve nyíltpiaci bizottsága (FOMC) azzal tarthatja izgalomban a piacokat ma kezdődő kétnapos ülése lezártáig, hogy mi lesz a közleményben, illetve mit mond majd sajtótájékoztatóján a Fed elnöke, Janet Yellen.

A piaci szereplők és az elemzők egyaránt arra figyelnek, lesz-e olyan utalás, amelynek alapján most már biztos egy jövő évi kamatemelés. A Fed több vezetője is jelezte korábbi nyilatkozataiban, hogy 2015 közepe megfelelő idő lehet arra, hogy feljebb vigyék a 2008 decembere óta zéróközeli (hivatalosan 0-0,25 százalékos) alapkamatot és a piacok is ezt árazzák be.

A fundamentális alapok adottak, a makroadatokban teljesültek a korábban feltételül szabott szintek, egyebek közt a munkanélküliségi rátát illetően is (novemberben hatéves mélyponton 5,8 százalékon volt). A FOMC legutóbbi ülése óta kiderült, hogy az USA gazdasága a vártnál gyorsabban növekedett – a harmadik negyedévben annualizáltan 3,9 százalékkal, így az utóbbi két negyedév az elmúlt tíz év legerősebb ilyen időszaka lett - , és az utóbbi félévben havonta átlag több mint 250 ezer új állás keletkezett. Októberben a Fed-közlemény még megtartotta azt a formulát, hogy az irányadó kamat valószínűleg „jelentős ideig” nem emelkedik – most azt kell eldönteniük a döntéshozóknak, visszavesznek-e ebből a fogalmazásból. A hazai fejlemények fényében ezt meg is tehetnék, amit igazán fontolóra kell venniük, az az, hogy Európa továbbra is gyengélkedik, és az ázsiai növekedés sem a régi – vagyis szükség lehet még a pénzesőre.

A Fed-filológusok szerint, ha a FOMC most elhagyja is a „jelentős” jelzőt, akkor is beépít valamit helyette, nehogy a piacok túl hevesen reagáljanak, lerombolva a gazdaságban elért eredményeket. Ha megtartják a jelzőt – aminek a lehetőségére a Reuters szerint két FOMC-tag is utalt - , akkor Yellennek kell megmagyaráznia, mi indokolja ezt az óvatosságot.

Lehet ez az infláció alakulása is: a Fed által mérceként használt adat, a személyes fogyasztási kiadások (PCE) indexe csak 1,6 százalékos áremelkedést mutat, szemben a 2 százalékos célszámmal. A zuhanó olajárak és az erős dollár mellett fennáll a veszélye annak, hogy az infláció túl alacsony marad, ami már a növekedést is veszélyeztetheti. Mindenesetre szerdán az is kiderül, hogyan látják ennek esélyét a Fed szakértői, mert a FOMC ülése után közzé teszik a legfrissebb negyedéves prognózist is a GDP, az infláció és a munkanélküliség alakulásáról.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.