BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ilyen adók mellett aligha lesz netfejlesztés

Varga Mihály nem csökkentené a távközlési cégeknek terhelő különadókat, ami nem csak a szektor számára rossz hír, hanem a lakosságnak is, hiszen az adók konzerválják az infrastruktúra elmaradottságát – írja csütörtöki számában a Népszabadság.

A lap azt írja: Varga Mihály ragaszkodik a távközlési cégeket terhelő adókhoz, ám nyilatkozatai szerint időnként maga is elbizonytalanodik a kérdésben.  A nemzetgazdasági miniszter néhány hete több szakmai konferencián is arról beszélt, hogy felülvizsgálhatják ezeket a távközlési szektor által panaszolt adókat, így a hívások után percenként fizetendő telefonadót és a vezetékek mérete után fizetendő közműterhet. Előbbiből több mint 50, utóbbiból 13-14 milliárd forintot fizetnek a távközlési cégek. Később az Infórádióban pontosította ezeket a megszólalásokat és arról beszélt, hogy mindössze felülvizsgálják a távközlési különadó mértékét, a kivezetés nincs napirenden.

A kormány az Európai Unió felé elkötelezte magát, majd a Digitális Nemzet Fejlesztési Programról (DNFP) szóló kormányhatározatban is megerősítette, hogy 2018-ra az ország teljes területén elérhetővé teszi a minimum 30 megabites sebességű internet-hozzáférést, lévén ez a gazdaságfejlesztés szempontjából kulcsfontosságú. Ám ez komoly ütemű fejlesztést igényel a távközlési cégek részéről, amit az ágazatot sújtó adóterhek hátráltatnak.
A lap úgy tudja, hogy Varga Mihály mostani bejelentése ellenére is kormány elé kerülhet az ügy a következő hetekben, ugyanis a DNFP végrehajtását akadályozza a jelenlegi helyzet.

Minden egyes lefektetett méter vezeték újabb adóterhet generál a cégeknek, ezért a szakma azt szorgalmazza, hogy a fejlesztések érdekében csökkentsék a szektort terhelő két különadót, a telefonadót és a közműadót. Az adócsökkentés egy része a széles sávú hálózatok által generált forgalom révén a távközlési cégek szerint már rövidtávon megtérül, hosszú távon pedig még pluszos is lehet a szaldó – ám az erről szóló számokat a szakmai szervezetek vonakodnak megosztani a nyilvánossággal.

Bár hivatalosan senki sem nyilatkozik, a szektor a fejlesztésekért cserébe 10-15 milliárdos adókönnyítést szeretne elérni, s erre a szakma szerint a legjobb eszköz a vezetékadó kivezetése és a telefonadó mérséklése lenne.
A lap úgy tudja, Vargáék erről hallani sem akarnak, arra kérdésre pedig, hogy tervezik-e a jelenlegi távközlési adók csökkentését, a minisztérium nem tudott pontos választ adni.

Felmerült a vezetékadó befagyasztása is, ami azt jelentené, hogy a meglévő nyomvonalak után továbbra is adóznának, de az új fejlesztések nem lennének adókötelesek. Mivel az új digitális fejlesztésekhez uniós támogatásokat is felhasználnának, amúgy sem ehetne adót kivetni rájuk. Ezzel viszont az a lehetetlen helyzet állna elő, hogy azokon a területeken, ahol eddig piaci alapokon kiépültek a meglévő hálózatok, adót szedne az állam, ahol viszont csak ez után épül majd a nagysebességű hálózat, ott nem. Ennek eredményeként a már lefedett területeken befagyhatnak a technológiai fejlesztések, hiszen az adóköteles nyomvonalakon nem érné meg újabb, modern hálózatokat létesíteni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.