BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A turistákat nem érinti a görög bankzárlat

A görögök mindössze napi hatvan euró készpénzt vehetnek fel keddtől számlájukról - derül ki a bankzárlatról szóló, hétfőre virradóra kiadott rendeletből. A turistákra ez nem vonatkozik.

A turisták szabadon vehetnek ki pénzt a görögországi automatákból – derül ki a tőkekorlátozásról szóló kormányrendeletből, amelyet hétfőre virradóra adott ki az athéni kormány. Görögországban hétfőtől július 6-ig tartanak zárva a pénzintézetek, azért, hogy megakadályozzák a mostanra pánikszerűvé vált betétkivonást, amely miatt mostanra megroggyant a görög bankrendszer stabilitása.

A helyzet stabilizálása érdekében hétfőn nem nyit ki a tőzsde sem. A rendelet szerint hétfőn nem működnek az ATM-ek, keddtől pedig a görögök naponta mindössze 60 eurót (18 ezer forintot) vehetnek ki. Ez a korlátozás azonban nem vonatkozik a külföldön kibocsátott bankkártyákra, emiatt nem kell aggódniuk a turistáknak. Más kérdés, hogy mennyi pénz lesz az automatákban: a hétvégén az ATM-ek mindössze negyven százalékában maradt készpénz.

A korlátozás elvben a július 5-ére tervezett népszavazásig marad fenn. Ezen a görögök a hitelezők által a nemzetközi mentőhitelprogram folyatásának feltételéül szabott elvárásokról dönthetnek, bár a pontos kérdést egyelőre nem tette közzé az Alekszisz Ciprasz vezette kabinet. A hitelprogramról szombaton szakadtak meg végleg a több mint négy hónapja eredménytelenül folyó tárgyalások, miután Ciprasz meglepetésszerűen bejelentést tett a referendumról.

A tőkekorlátozás ellentétes a valutaunióval – ezt vasárnap délután még Janisz Varufakisz pénzügyminiszter is megerősítette, néhány órával később az ő, illetve Jannisz Szturnarasz jegybankelnök részvételével javasolta a pénzügyi stabilitási tanács a bankzárlat bevezetését.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.