Öt évre szóló adócsökkentési programot jelentett be Matteo Renzi olasz miniszterelnök, a konkrétan betervezett intézkedések többségét azonban még a 2018-ban esedékes parlamenti választások előtt végrehajtanák. A nagykoalíciós kormány balközép vezetője az állami televíziónak vasárnap adott interjújában úgy fogalmazott, hogy az adók lefaragása „az olaszokkal kötött szerződés” része – a szóhasználat Silvio Berlusconi volt kormányfőnek is becsületére vált volna, hiszen ő szívesen nyúlt ehhez a témához, különösen ami az ingatlanok terhelését illeti.
Nem véletlen, hogy ezt enyhítik elsőként: az első lakásként szolgáló ingatlan után nem kell majd megfizetni azt a szolgáltatási adót (TASI), amely a régi ingatlanadót váltotta fel (utóbbit ma már csak a mintegy 76 ezer luxuslakásra vetik ki). A kormányfő arról nem beszélt, hogy az önkormányzatok kasszájába kerülő TASI részleges eltörlése mekkora bevételkiesést jelentene; korábbi becslések szerint évente mintegy 4 milliárd euró folyik be ebből. Az egy ingatlanra jutó összeg az önkormányzatoktól függően változó – a legmagasabb Torinóban, ahol idén átlag 404 euró jut egy lakásra –, az országos átlag évi 180 euró.
A következő lépés a vállalati adók mérséklése lesz 2017-től, összesen 15 milliárd euró értékben – itt tavaly is lépett a kormány, amikor mérsékelték a munkáltatói járulékokat. (A társasági adó alapkulcsa most 27,5 százalék, a magyar iparűzési adóhoz hasonlító helyi adó átlag 3,9 százalék.) 2018-ban a személyi jövedelemadó következik; erről egyelőre nem közöltek részleteket, de szakértői vélemények szerint valószínű, hogy újra megpróbálják lejjebb vinni a kulcsok számát a mostani ötről kettőre. Ugyanebben az évben akarják megadni az 500 eurós minimálnyugdíjban részesülőknek is azt a külön támogatást, amelyet tavaly már megkaptak az évi 25 ezer eurónál alacsonyabb jövedelemmel rendelkező aktív keresők.
Az intézkedések költségeit minimum 35 milliárd euróra teszik, bár a Berlusconi-féle Forza Italia vezető gazdasági szakembere, Renato Brunetta a La Stampának úgy fogalmazott, hogy Renzinek meg kell mondania, honnan veszi a szükséges 51 milliárdot. A kormányfő csak annyit árult el: a példátlan adócsökkentést úgy hajtják végre, hogy nem növelik a gyerekeikre háruló adósságterheket. (Ezt két nappal az után jelentette ki, hogy az olasz jegybank közzétette: újabb rekordszintre, 2,2 ezer milliárd euróra hízott az államadósság, amely bőven meghaladja a GDP 130 százalékát.) A miniszterelnök a tévéinterjúban azt hangsúlyozta: kormánya folyamatosan mérsékeli a terheket, ezért az olaszoknak abba kell hagyniuk a nyafogást, és az országnak újra Európa egyik hajtóerejévé kell válnia.
Vagyis a bevételcsökkenés kompenzálása szerinte a növekedés – miután épphogy véget ért a három évig tartó recesszió –, de ennek elég erőteljesnek kell lennie, hiszen jövőre az alkotmánytanács döntése értelmében a közalkalmazottak bérét is növelni kell, 2010 óta először. (Marad még fizetnivaló 2016-ra abból a visszatérítésből is, amelyre ugyancsak az alkotmánytanács kötelezte a kormányt a magasabb nyugdíjak 2012-es befagyasztása miatt, de ennek a nagy részét idén letudják.) Akadályokat támaszthat az Európai Bizottság is, ha úgy látja, hogy a könnyítések miatt veszélybe kerül az elfogadott program, amely szerint 2018-ra egyensúlyba hozzák az olasz büdzsét – a kormányfő szerint azonban bőven van mozgástér még ahhoz az alkuhoz is, hogy jövőre ne 1,8 százalék, hanem 2,1-2,2 százalék legyen a GDP-arányos hiány.
Ingatlanos hocinesze
Az első lakásra kivetett ingatlanadó az olasz politika gyakran bevetett csodafegyverei közé tartozik: Silvio Berlusconi ennek eltörlésével kampányolt már 2006-ban, visszatérése előkészítésekor. A jobboldali politikus győzelme után, 2009-ben fel is számolták a közutálatnak örvendő adónemet, ám 2011-es bukását követően, a csőd szélére került ország irányítását szakértői kormány élén átvevő Mario Monti újból bevezette, átkeresztelve és módosítva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.