Idén júniusban az ipari termelés volumene 11 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit - közölte a KSH. Az ipari növekedés motorja továbbra is a járműgyártás volt. A munkanaphatástól megtisztított index 6,0 százalékkal emelkedett, mivel idén júniusban kettővel több munkanap volt, mint 2014 júniusában.
A termelés az év első hat hónapjában 7,3 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakinál.
Júniusban az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 1,1 százalékkal nőtt.
Az ipar hazai eladásai az egy évvel ezelőttihez mérten 2,3 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóipar belföldi értékesítése 11 százalékkal.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül a feldolgozóipar termelése 12 százalékkal emelkedett, a csekély súlyú bányászaté 14 százalékkal visszaesett 2014 júniusához viszonyítva. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 1,5 százalékkal nőtt.
A feldolgozóipar tizenhárom alága közül csak egyben csökkent a termelés. A többi alágban 3,0 és 23 százalék közötti volumennövekedést mértünk az előző év azonos hónapjához képest.
A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelésből 30 százalékkal részesülő járműgyártás kibocsátása 21 százalékkal bővült. A közúti jármű, járműmotor alkatrészeinek gyártásában a növekedés üteme még ennél is magasabb (29 százalék) volt.
A második legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelés 11 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 12 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az iparág két domináns szakágazata közül a jelentősebb, az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása kiugróan, 34 százalékkal bővült, míg a kisebbik, a híradás-technikai berendezés gyártása 8,4 százalékkal csökkent.
A feldolgozóipari rangsorban harmadik alág, a feldolgozóipari termelés több mint egytizedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 3,0 százalékkal emelkedett, köszönhetően mind a hazai, mind a külpiaci eladások élénkülésének. Az alág 11 alágazatából hatban 2,4 és 20 százalék közötti volumenbővülést, a többiben visszaesést regisztráltunk. A legnagyobb (az alág termelésének közel egynegyedét kitevő) alágazat, a húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 7,1 százalékkal nőtt.
A közepes súlyú gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártásában gyorsult a növekedés üteme: a kibocsátás júniusban 23 százalékkal bővült. Az alág minden szakágazatában nőtt a termelés.
A szintén közepes súlyú gép, gépi berendezés gyártása 17 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, nagyrészt a motor, turbina gyártása szakágazat kimagasló teljesítménye eredményeként.
A többi alággal ellentétben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás termelése csökkent (19 százalékkal), főként a külpiaci kereslet erőteljes visszaesése miatt.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 10 százalékkal emelkedett 2014 azonos hónapjához képest. Az új belföldi rendelések 21, az új exportrendelések 8,5 százalékkal nőttek. Az összes rendelésállomány volumene 11 százalékkal meghaladta a 2014. júniusit.
2015 január–júniusában az előző év azonos időszakához képest:
Az ipari termelés 7,3 százalékkal emelkedett. Az összes értékesítés több mint hattizedét adó külpiaci eladások volumene 9,4, a közel négytizedét adó hazai értékesítésé 3,3 százalékkal nőtt.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 4,5 százalékos bővülése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2,9 százalékos létszámnövekedés mellett következett be.
Magyarország területi egységei közül az ipari termelés minden régióban nőtt, a legnagyobb mértékben Dél-Alföldön (14 százalék), a többi régióban 3,1 és 10,1 százalék között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.