Brüsszel megtámadta Magyarország internetáfa-csökkentési szándékát, veszélybe került ez a törekvés – jelentette be Tuzson Bence. A Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati kommunikációért felelős államtitkára elmondta, az Európai Bizottság elutasította Magyarország azon kérését, hogy kivételt tehessen a hozzáadottérték-adóról szóló direktíva ezen pontja alól.
Az uniós előírások szerint az internetet terhelő adónak a normál kulcsba kell tartoznia, ami Magyarországon 27 százalékos. Azt is a direktíva határozza meg, hogy milyen termékekre és szolgáltatásokra lehet kedvezményes kulcsot alkalmazni: a lakásépítés és az élelmiszerek ide tartoznak, az internet azonban nem. Miután a kormány és az Országgyűlés is úgy határozott tavasszal, hogy szeretné a 18 százalékos kedvezményes kulcsot alkalmazni, a kabinetnek a kivétel engedélyezését kellett kérnie Brüsszeltől. Pár esettől eltekintve az EU ezeket a kéréseket általában elutasítja (utoljára egy nagyobb csomagban 2008-ban állapodtak meg az engedélyezett körről), így várható volt, hogy a magyar kezdeményezés elbukik. Igaz, az uniós képviselőként tevékenykedő ötletgazda, Deutsch Tamás, a Digitális jólét programért felelős miniszterelnöki biztos bízott abban, hogy nem így lesz.
Azt is nyilatkozta korábban, hogy a kéréssel kapcsolatban „nem zörög a léc”.
Az internet áfájának csökkentése elvben 14 milliárdos költségvetési kiesést okozott volna, vagyis – ahogyan Deutsch fogalmazta meg – ennyit hagyott volna az emberek zsebében. Az összeg azért ilyen jelentős, mert a mobilnethasználat is része volt a csomagnak – vagyis valóban széles körű lett volna az áfa csökkentése. (Az éttermi áfacsökkentés például ennél kisebb, csak 6 milliárdos kiesést jelent.)
Az adó csökkentése egyben Deutsch Tamás internetről szóló konzultációjának leglátványosabb eredménye, ezenkívül a digitális alapcsomag bevezetéséről volt szó, ami egy nem túl látványos, az új belépőknek adott 15 százalékos kedvezményt jelent majd.
Deutsch Tamás most azt mondta: Magyarország nem ért egyet az Európai Bizottság álláspontjával, és hangsúlyozta: megvédik a döntést. Tuzson Bence pedig úgy fogalmazott: az internet-előfizetés áfájának csökkentéséért tovább kell küzdeni. Erre esélyt az áfadirektíva felülvizsgálata jelent, a bizottság szeretne egy rugalmasabb hozzáadottérték-adó rendszert bevezetni, amely nagyobb mozgásteret ad a tagállamoknak a kedvezményes körbe tartozó termékek és szolgáltatások megállapításában. Igaz: az uniós testületek most csak az erről szóló első javaslatot kezdték el tárgyalni, vagyis még jó pár év, amíg újra szó eshet az internet áfájának mérsékléséről.
Addig a 14 milliárd forint továbbra is befolyik majd a költségvetésbe, ám ez nem jelent túl sokat: az áfabevételi terv jövőre 3542 milliárd forint, aminek a 0,39 százalékáról van szó. Emiatt tehát nem kell módosítani a költségvetési terveket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.