BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiélezett verseny az alapok között

Bár a legjobban teljesítő abszolút hozamú alapokkal magasabb hozamot lehetett elérni, mint a kötvényalapokkal, átlagosan utóbbiak teljesítménye jobb volt

Ha összehasonlítjuk a nagyjából hasonló kockázati besorolással rendelkező, aktívan kezelt, rugalmas befektetési stratégiával dolgozó abszolút hozamú alapok és a kötvényalapok hozamát, a legtöbb pénzt az előbbi befektetési stratégiával lehetett keresni, viszont a kötvényalapokon belül a hosszú lejáratú kötvényekbe fektető alapok nem sokkal maradnak el tőlük.

Az elmúlt öt évben a tíz legjobban teljesítő kötvény- és abszolút hozamú alapból hat az abszolút hozamú stratégiát követte, négy pedig hosszú kötvényalap volt. A legjobban a többnyire vagyonosabb és intézményi befektetők által vásárolt Concorde Rubicon teljesített, közel 15 százalékos éves átlagos hozammal, ezt követte a rendkívül volatilis OTP EMDA, majd pedig az Erste XL kötvényalapja. Érdemes megjegyezni, hogy ötéves időtávon csak abszolút hozamú alappal lehetett bukni a két befektetési kategória közül.

Hároméves időtávon is hasonló a helyzet, a résztvevők viszont változtak: az OTP Trend alapja teljesített a legjobban, ezt követte két con­corde-os alap, a Rubicon és a Citadella, a legjobban teljesítő kötvényalap ismét az Erste XL kötvényalapja volt. Ezen az időtávon viszont már kötvényalappal is érhettünk el negatív hozamot; két budapestes alappal, vélhetően a devizaárfolyam-változás miatt is veszteséget szenvedő BF Money feltörekvő piaci devizakötvény-alappal és az alapkezelő abszolút kötvény alapjával is bukhattunk.

Az elmúlt egy évben némileg változatosabban alakult a mezőny, hiszen szabad futamidejű kötvényalapok is bekerültek az élmezőnybe, bár továbbra is a (kockázatosabb) abszolút hozamú alapok teljesítettek a legjobban. A legnagyobb hozamot egy év leforgása alatt az OTP EMDA alapjával lehetett elérni: közel 24 százalékot, a legjobban teljesítő kötvényalap pedig az Aberdeen feltörekvő piaci kötvényalapja volt, a többi kötvényalap az élmezőnyben mind szabad futamidejű befektetési politikát követ. Egyéves időtávon persze bőven akadt olyan alap, amelynek mínuszos az árfolyama, ez az alacsony hozam és a relatíve magas költség miatt még rövid kötvényalapok esetén is előfordult. Végül érdemes megjegyezni, hogy az abszolút hozamú alapok szélsőséges teljesítménye ellenére a kötvényalapok súlyozatlan hozama mindhárom időtávon magasabb volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.