Módosítani szükséges az eksztenzív munkahelyteremtő támogatásokat, és a technológia fejlesztésére, a kapacitások bővítésére, a hozzáadott értéket növelő beruházásokra kell a jövőben koncentrálni – hangsúlyozta Varga Mihály.
A nemzetgazdasági miniszter a Deloitte versenyképességről szóló konferenciáján arról beszélt, hogy szerinte egy „dinamikusabb” negyedik negyedéves teljesítménnyel akár a 2,5 százalékos (eredetileg várt) gazdasági növekedés is elérhető volna Magyarországon. Mint mondta, erre is lehet esély, hiszen a reálbérek 7 százalékos növekedése akár jelentkezhet a karácsonyi szezonban, vagyis nehéz most megjósolni, miként alakul végül a fogyasztás bővülése és ezzel a végső gazdasági teljesítmény. Ugyanakkor a nemzetgazdasági tárca 2 és 2,5 százalék közötti növekedéssel számol erre az évre, amely azonban még minidig gyorsabb lesz az Európai Unió átlagánál. Közlése szerint az államadósság szintje egyébként a GDP 74 százaléka alá is csökkenhet az év végére (ami a tavalyi 74,7 százalék után a jelenlegi költségvetési egyenleget nézve nem tűnik nagy vállalásnak).
A lakossági források növekedésének illusztrálására Varga azt közölte, hogy az előzetes várakozásokkal ellentétben a földet a gazdáknak program keretében meghirdetett rendkívül kedvező hitelkonstrukciót csak 100-120 milliárd forint értékben veszik igénybe az állami termőterületeket vásárló termelők. Összesen 265 milliárd forintért adott el földet az állam, vagyis a többi pénz „valahogy csak előkerült a párnacihából” – emelte ki.
Varga nem félti a költségvetést az OPEC-alkutól
A költségvetés helyzete mindenképpen stabil marad – válaszolta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter arra a kérdésre, mi lesz, ha a növekvő olajár miatt vissza kell venni a jövedéki adóból Magyarországon. A jelenlegi szabályok szerint negyedévente vizsgálja meg az időszak átlagos olajárait a NAV, és amennyiben azok 50 dollár felett vannak, akkor kisebb, ha az alatt, akkor nagyobb adómértéket állapít meg. Jelenleg a korábbinál 6,35 forinttal többet fizetünk a benzin, és 12,7 forinttal többet a gázolaj literje után az államnak miután a második negyedév átlagos árai 50 dollár alatt voltak. A következő felülvizsgálat decemberben esedékes, és az átlagolás miatt nagyon valószínű, hogy a mérték a mostani 50 dollár feletti árak megmaradása esetén sem változik január elsejétől. Legelőbb így áprilistól lehet kedvezőbb változás, igaz a költségvetést ez nem feltétlenül érinti annyira negatívan a büdzsét: az árak emelkedésévek ugyanis az áfabevétel automatikusan nő. Varga Mihály szerint ráadásul érdemes várni: az OPEC-megállapodás hatására ugyan megugrottak az árak, de nincs pánik a piacon és kérdés, hosszabb távon miként alakul az olaj ára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.