A csúcson szálltak be a kisbefektetők a részvénypiacba – egyebek között ez derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. Februárban, amikor a BUX index 34 ezer pont fölött is járt, a háztartások 8,7 milliárd forintnyi friss pénzt fektettek be hazai részvényekbe, ezzel a náluk lévő papírok mennyisége árfolyamértéken ötéves csúcsra, 348,6 milliárd forintra ugrott. A kisbefektetők januárban még 6,6 milliárd forintot nyertek a részvényeiken, februárban azonban már 4,9 milliárdot buktak a befektetéseiken. A nem pénzügyi vállalatok részvényein egyébként a háztartások februárban még szerény nyereséget értek el, a bankpapírokon viszont, amelyekbe 2,7 milliárd forintnyi friss pénzt fektettek, összesen 5,2 milliárdot buktak a hónapban.
A háztartásoknak február végén már összesen 8748,2 milliárd forintjuk volt különféle értékpapírokban, a legtöbb ezen belül állampapírban. A részvényeknél ugyanis lényegesen jobban kedvelik a kisbefektetők ezeket az alacsony kockázatú befektetéseket. Januárban 157,7 milliárd, februárban 127,9 milliárd forint volt a háztartások nettó vásárlása, ennyivel jegyeztek több állampapírt, mint amennyit visszaváltottak, illetve lejárt náluk.
Az államadósság-kezelő számára jó hír lehet, hogy a februári beáramlás zöme éven túli lejáratú állampapírba – valószínűleg az inflációt követő kamatozású Prémium Magyar Államkötvénybe (PMÁK) – került. A háztartásoknál egyébként február végén már 4468,6 milliárd forintnyi állampapír volt, ami a teljes hazai állomány 16,6 százaléka. A PMÁK egyébként márciusban és áprilisban is slágertermék lehet, a február 17-én indított egyik sorozatból ugyanis már másodjára hirdetett meg rábocsátást az Államadósság Kezelő Központ.
A többi hitelpapír ezzel szemben lassan elfogy a háztartások értékpapírszámláiról. Banki kötvényből például február végén már csupán 98,7 milliárd forintnyi volt a lakosságnál. Ennek vélhetően az az oka, hogy a bankok elegendő forrással rendelkeznek, ezért nem kínálnak vonzó értékpapírokat a kisbefektetőknek. Egyéb szektorok kötvényeiből csupán 26 milliárd forintnyi van a kisbefektetőknél, a népszerűtlenségben szerepet játszhattak az elmúlt évek botrányai, köztük a Quaestornál történtek is. A befektetési alapok még mindig kedveltek, ezekben valamivel több, mint 3800 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás van. Az állampapírokkal azonban az alapok is nehezen veszik fel az iramot, a kisbefektetők februárban is 40 milliárd forintnyi vagyont vontak ki az utóbbiakból.
Készültek a bankok a JMM-re
Április 1-jétől kell teljesíteniük a bankoknak a jelzáloghitel-finanszírozás megfelelési mutatóra (JMM) vonatkozó előírásokat, vagyis e hónap elejétől a jelzáloghitelek mögé legalább 15 százalékban hosszú lejáratú jelzáloglevél-forrást kell biztosítaniuk. Ennek köszönhető, hogy februárban meglódult a hazai jelzáloglevél-piac, 167,7 milliárd forintnyi új hitelpapírt bocsátottak ki, a teljes kibocsátott állomány ezzel 955,7 milliárd forintra nőtt. A hitelintézetek az év második hónapjában 165,6 milliárd forintért vásároltak jelzálogleveleket, és az állományuk 808,9 milliárd forintra ugrott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.