A miniszter Út a tartós növekedésig című előadásában azt mondta: 2017 mindenkinek megadta azt a lehetőséget, hogy egy lépést tegyen előre. A kormányzat igyekezett arra törekedni, hogy a magyar bankrendszernek kiszámítható partnere legyen, és a döntései a szereplőkkel együttműködésben szülessenek – tette hozzá. Kiemelte: ha a bankrendszer mint a gazdaság egyik meghatározó eleme jó évet zár, akkor a többi gazdasági szereplő számára sem volt rossz év az idei.
A 2015-ben kötött megállapodás értelmében
a magyar állam kivonul a meghatározó bankok tulajdonosai közül,
az ennek érdekében elkezdett lépéseket folytatni fogják – jelezte.
A KSH legfrissebb adataira reagálva azt mondta: az ipar lendületesen teljesít a nyári hónapok enyhe hullámvölgye után, idén konzervatív becslés szerint valamivel 5 százalék felett nőhet az ágazat teljesítménye. Hozzátette: a növekedés a következő hónapokban is megmarad. Az első tíz hónapban meghaladta az öt százalékot az ipar növekedése, az export nőtt és a belső kereslet élénkülése is támogatja a bővülést. A miniszter szerint a foglalkoztatási oldalon sincs a növekedésnek korlátja.
Varga Mihály az idén elért gazdasági eredményeket értékelve azt mondta, a fizetési mérleg kedvező, a külkereskedelemi mérleg az elmúlt hat-hét évben remek eredményt ért el, idén várhatóan 100 milliárd euró fölött lesz az export teljesítménye – ismertette. Kifejtette, a fegyelmezett költségvetési politikának köszönhetően
a magyar adósságcsökkentés kiemelten sikeres az EU-n belül,
az elmúlt hét évben, határozott kormányzati politikával, jelentősen csökkent az államadósság aránya, 2020-ra mindenképpen 70 százalék alá csökken majd. Hozzátette: tervek szerint legkésőbb 2020-ra, a német költségvetéshez hasonlóan, a magyar költségvetést is nullszaldósra lehet megtervezni.
Kitért arra is, hogy a munkanélküliség uniós szinten is kiemelkedően alacsony. Bizonyos ágazatokban munkaerőhiány alakult ki, amire a miniszter a nyugdíjasok újrafoglalkoztatását, és a kismamák részmunkaidős foglalkoztatását nevezte megoldásnak. A munkaerő megtartását a munkahelyvédelmi akció hat területen segíti, a rendszer pontosabbá tételével tovább segíthetik a munkaadókat és munkavállalókat – mondta. A munkaáltatói járulékot 22-ről jövőre 19,5 százalékra csökkentik, a cél az, hogy a hatéves bérmegállapodás időszakában ez 15 százalékra csökkenjen, a megtakarítást beruházásra, bérekre fordíthassák a cégek – tette hozzá.
A tárcavezető szerint a piac szintén pozitív változásokat mutatott az elmúlt hónapokban, a kiszámíthatóságot értékelve, a hitelminősítők sorra adják a pozitív kilátásokat, reményét fejezte ki, hogy a felminősítés hamarosan bekövetkezik.
https://www.vg.hu/gazdasag/pozitivra-javitotta-magyar-allamados-osztalyzat-kilatasat-fitch-675603/
Patai Mihály, az Unicredit Bank vezérigazgatója szerint
az idei év a bankszektor számra kedvező és nyereséges lesz, az első kilenchavi számok alapján a szereplők döntő többsége növekedni fog.
Az egyszeri hatásoktól megtisztított növekedés mind a vállalati, mind a lakossági oldalon hitelvolumen-növekedésben nyilvánul meg. A szektor tőkearányos megtakarítása 7 százalékos lesz idén, ami jobb mint az előző években – ismertette.
Patai Mihály szerint a magyar bankszektor reputációs környezete javult, ebben kiemelt szerepe van a kormányzati kapcsolatrendszer kiegyensúlyozottságának, rendszeresek a kormányzati konzultációk. A vezérigazgató a meglévő konszolidált vezetést fontosnak nevezte a magyar gazdaságpolitikában. Több éve egyértelműen növekedés van, ez a következő években folytatódik, megvannak azok a nagy makroegyensúlyok, amelyek stabilizálják azt – összegezte a vezérigazgató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.