Közelítünk a teljes foglalkoztatottsághoz, aki akar és képes, az tud dolgozni – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Széchenyi 2020 program foglalkoztatási projektjeirői szóló budapesti konferencián. A kormány 4 intézkedéssel segíti a foglalkoztatás bővítését:
a hat éves bérmegállapodással – ami egyrészt számottevő béremelkedést jelent a munkavállalóknak, másrészt jelentős járulékcsökkentést hoz a munkaadóknak –, munkahelyteremtő beruházásokkal, a munkahelyvédelmi akcióval, amely járulékkedvezményekkel támogatja új munkahelyek létesítését, illetve a meglévőek megtartását, valamint az álláskeresők és a közfoglalkoztatottak esélyeit javító programokkal, amelyek az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósulnak meg.
A tárcavezető utalt arra, hogy 2010 óta 750 ezerrel dolgoznak többen Magyarországon, túlnyomó többségük a versenyszférában. A 20-64 éves korosztályban a hazai foglalkoztatási mutató 73,8 százalék, míg az uniós átlag 72,7 százalék. Jelenleg 60 ezer üres álláshely van az országban. Varga Mihály úgy vélte: a migráció nem megoldás a munkaerőhiányra. A Migrációkutató Intézet tanulmányára hivatkozott, amely a németországi helyzetet elemezte: a migránsok 50 százaléka munkanélküli, a nyelvtudás és a szaktudás hiánya miatt, mindössze 18 százalékuk rendelkezik állással.
A miniszter hangsúlyozta: javítani kell a kkv-szektor versenyképességén; egyre több ilyen cégnek kellene a multik beszállítójává válni, törekedni kell exportpiacok megszerzésére, fel kell venni a lépést a digitalizációs folyamatokkal. Napjainkban a magyarországi vállalkozások felének nincs honlapja.
Kósa Ádám EP-képviselő jelezte: az Európai Szociális Alap programjai összekapcsolódnak a munkahelyteremtéssel és a technológiai fejlesztésekkel is. Míg az ifjúsági munkanélküliséget tekintve az uniós átlag 16,4 százalék, addig ez Magyarországon 10,2 százalék.
Cseresnyés Péter munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár elmondta:
a 20-55 éves korosztály több mint 80 százalékát foglalkoztatják Magyarországon, ugyanakkor az 50 év felettiek csupán 62 százaléka dolgozik, a tartós munkanélküliek 40 százaléka pedig több mint egy éve keres állást.
Az Európai Szociális Alap támogatásával megvalósuló programok célja az inaktívak bevonása a munkaerőpiacra, illetve a hátrányos helyzetű csoportok, így az alacsony iskolázottságúak, a tartósan munkanélküliek, az idősödő munkavállalók, a kisgyermekes édesanyák elhelyezkedési esélyeinek a növelése.
Az államtitkár megjegyezte: az álláskeresők és az inaktívak esetében meghatározó az Út a munkarőpiacra program, amely 2021-ig tart, 231 milliárd forintnyi forrás áll rendelkezésre, és 188 ezer ember foglalkoztatása a cél. A szociális gazdaság támogatására 23, az úgynevezett tranzitfoglalkoztatásra pedig 5 milliárd forintot fordíthatnak.
A fiatalok elhelyezkedését is több program támogatja, jelentős forrásokkal. A 2021-g tartó Ifjúsági garanciaprogram a nem tanuló és nem dolgozó 25 év alattiak foglalkoztatását támogatja, 191 milliárdnyi forrásból. A fiatalok vállalkozóvá válását előirányzó projekt révén akár 5 millió forintos vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak az érintettek.
Szintén a 25 év alatti korosztály munkába lépését segíti a gyakornoki program, a munkáltatók járuléktámogatást kapnak.
A foglalkoztatást támogató GINOP-források csaknem 472 milliárd forintot tesznek ki, ehhez kapcsolódik még több mint 90 milliárdnyi forrás, amely képzésre költhető el. Cseresnyés Péter úgy vélte: az elkövetkezendő, 2021-től életbe lépő uniós költségvetési ciklusban is meg kellene őrizni azt az elvet, miszerint az elosztás feltételrendszere a gazdasági fejlettség szintjétől függjön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.