BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bővült a mezőgazdasági vállalkozók hitelezése

A Takarék csoportnál március közepéig, azaz két hónap alatt 10 milliárd forint hiteligényt nyújtott be több mint száz mezőgazdasági vállalkozás.

A várakozásoknál is nagyobb az érdeklődés a hazai agrárvállalkozások körében az uniós beruházási források előfinanszírozására. A Takarék csoportnál március közepéig, azaz két hónap alatt 10 milliárd forint hiteligényt nyújtott be több mint száz mezőgazdasági vállalkozás, és további 10 milliárdot meghaladó összegre szóló finanszírozási tárgyalás van folyamatban – közölte a bankcsoport.

A legtöbben – vagyis az igénylők mintegy 40 százaléka – állattartó telepek korszerűsítéséhez kértek hitelt. E célra a Takarék csoport csaknem 5 milliárd forintnyi ajánlatot adott ki, míg a mezőgazdasági termékek értéknöveléséhez csaknem 1 milliárd forintot. Az igénylők 90 százaléka egyéni gazdálkodó (egyéni vállalkozó vagy őstermelő), a többi gazdasági társaság. Az egyéni gazdálkodók átlagos finanszírozási szükséglete majdnem 80 millió, a gazdasági társaságoké pedig 310 millió forint.

Állattartó telepek korszerűsítésére 5 milliárd forintnyi ajánlatot adott a Takarék csoport
Fotó: Lang Róbert

A hitelkérelmek fele a Dél-Alföldön és az Északnyugat-Dunántúlon működő takarékszövetkezetekhez futott be. A vállalkozások által igényelt hitelösszegek között nagy az eltérés. Akadt, aki néhány millió forintot kért kertészeti gépek beszerzésére, és volt olyan igénylő is, aki több százmillió forintból modernizálná állattartó telepét.

A közlemény kitér arra is, hogy minden ötödik agrárhitelt a Takarék csoport nyújtotta Magyarországon. A bankcsoport fő finanszírozási termékei a már 54,5 milliárd forint értékben odaítélt Agrár Széchenyi-kártya és a Gazdakártya, ezek adják a csoport agrárhitel-portfóliójának 45 százalékát.

A kistermelői körben (őstermelők, családi gazdaságok, egyéni gazdaságok) mintegy 30 százalékos részesedésével piacvezető a bankcsoport.

A Takarék csoport 20 százalékos piaci részesedését három éven belül szeretné 25 százalékra növelni a mezőgazdasági hitelpiacon. Ennek érdekében 50 milliárd forint rövid és hosszú lejáratú forrással – az uniós támogatás előfinanszírozása mellett földhitellel, telephelyfejlesztő kölcsönnel és géplízinggel – kíván hozzájárulni a hazai agrárberuházások bővüléséhez.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.