Jelentősen javultak a munkaerőpiaci mutatók Magyarországon. Tíz év alatt a foglalkoztatottak száma 10,7 százalékkal nőtt, a munkanélkülieké 26,3 százalékkal csökkent, a gazdaságilag aktívak száma pedig csaknem 350 ezer fővel gyarapodott a 15–74 éves korú népesség körében – derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elemzéséből, amelyet az aktivitási ráta, a foglalkoztatottság és munkanélküliség 2006–2016 közötti alakulásáról készített. Az ÁSZ elemzése hangsúlyozza:
a gazdasági aktivitás növekedése közvetett módon hozzájárult a GDP-arányos bruttó államadósság csökkentéséhez is.
Miközben Magyarország 15–74 éves korú népessége a 2006-os 7,72 millió főről 2016-ra mintegy 7,5 millió főre apadt, 15,8 százalékkal lett kevesebb a gazdaságilag inaktívak – nyugdíjasok, szociális ellátásban részesülők, valamint eltartottak – száma. Az ÁSZ – KSH-adatokon alapuló – elemzése utal arra, hogy a foglalkoztatás 2011-től indult növekedésnek, dinamikája 2014-től meghaladta a gazdasági aktivitás növekedését, azaz egyidejűleg a munkanélküliség is számottevően mérséklődött.
Az aktivitási ráta növekedett mind a férfiak, mind a nők esetében, minden egyes korcsoportban és régióban is. A 15–74 éves népességen belül a férfiak gazdasági aktivitása hozzávetőleg 15 százalékponttal meghaladta a nőkét. A férfiaknál a növekedés a 60–64 éves korcsoport esetében volt a legnagyobb (28 százalékpont), a nőknél pedig az 50–59 évesek között (23,4 százalékpont).
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Többen voltak jelen tavaly a munkaerőpiacon foglalkoztatottként és kevesebben munkanélküliként, összességében a gazdaságilag aktívak száma és aránya gyarapodott, ezzel párhuzamosan az inaktívaké tovább csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.