BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A leszakadó régiót célozza az új munkaerőpiaci program

A nyelvtanulás és a gazdaság állapota került szóba a találkozón – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter. A Versenyképességi Tanács következő  ülésén a kormányzati innovációs anyagot és a jegybanki gazdaságfejlesztési anyagot fogják tárgyalni.

A nyelvtanulás szempontjából Magyarország nem áll fényesen, ezért ennek fejlesztéséről is javaslatokat kell kidolgozni. Varga Mihály kifejtette: a munkaerőpiaci program idén elindul, aminek keretein belül Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben képzési programok indulnak, a két megye tapasztalatai alapján országos programmá terjeszthetik ki a kezdeményezést.

A javaslat lényege, hogy az inaktívakat visszaterelje a munkaerőpiacra.

A munkanélküliek 45 százaléka 6 megyében koncentrálódik, 2019 első felében már látni fogjuk, hogy mennyire sikeres a program – tette hozzá Varga Mihály.

Varga Mihály pénzügyminiszter a Nemzeti Versenyképességi Tanács ülése előtt
Fotó: MTI/Mohai Balázs

A Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyminisztérium gazdasági előrejelzésében tapasztalható jelentős eltérésről feltett kérdésre a tárcavezető kifejtette: a korábbi időszakban a minisztérium előrejelzései beváltak és jellemzően magasabbak voltak, mint a külső prognózisok.

Egy olyan anyagot tettünk a kormány asztalára, amiben a magyar cégek gazdaságról alkotott képe látható – mondta Parragh László a tanácsülés utáni sajtótájékoztatón.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke kifejtette:

úgy látjuk, hogy a fenntartható fejlődésnek vannak feltételei: átlátható gazdaságpolitika, beruházások, hatékony állam kiépítése, költségvetési fegyelem, csökkenő adóék, a termelékenység javítása, szakképzés fejlesztése és a digitális világhoz alkalmazkodás.

Az EU-ban általános munkaerőhiány van, ezért saját tartalékokból kell megoldani a kérdést, meg kell találni az ösztönzőket és be kell őket vezeti annak érdekében, hogy bevonhassuk az inaktívakat a piacra. Legalább 10-15 társadalmi csoportot is be lehet vonni a munka világába – mondta el Parragh.

A cafeteria változásokról Parragh László elmondta: a többes pénzrendszer káros, a cafeteria ilyen, ráadásul komplikált és a működtetése jelentős költségeket emészt fel munkavállalói és munkáltatói oldalról egyaránt. Megvizsgálnánk ugyanakkor az állami szféra alacsonyabb méretét – tette hozzá az MKIK elnöke, aki azt is hangsúlyozta: a kis cégek harmada nem ad cafeteriát.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.