BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Táskaként ér csak valamit a venezuelai papírpénz

Nem megoldás, hogy Venezuelában öt nullát levágnak a helyi pénznem végéről, mert a jelenlegi hiperinfláció mellett ezeket akár egy év múlva „vissza lehet rajzolni” – mondta Nagy Sándor Gyula Latin-Amerika-szakértő, a Külügyi és Külgazdasági Intézet stratégiai igazgatóhelyettese az M1 aktuális csatornán vasárnap.

Nagy Sándor Gyula véleményét arról kérték, hogy öt nullát vágnak le a venezuelai pénznem, a bolívar végéről a hiperinfláció miatt. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslése szerint

a dél-amerikai országban az infláció elérheti akár az egymillió százalékot az év végéig.

A szakértő szerint az egymillió százalékot talán úgy lehetne érzékeltetni, hogy körülbelül három-négynaponként duplázódnak az árak, tehát ha valaki megkapja a fizetését hónap elején, akkor az öt nap múlva már csak a felét éri, a hó végére meg semmit.

Táska készül az elértéktelenedett venezuelai pénzből
Fotó: AFP/Juan Torres/NurPhoto

A venezuelai átlagfizetés ötmillió bolívar fölött van, ez 1 euró 40 centnek, 500 forintnak felel meg

– ismertette. A legnagyobb bankjegy pedig az 500 bolívaros, így hátizsáknyi pénzek kellenének egy bevásárláshoz, ha lehetne valamit kapni, de a legnagyobb probléma, hogy sokszor alapvető élelmiszerek sincsenek a boltokban.

Nagy Sándor Gyula szólt arról is, hogy Venezuelában

a teljes mértékben értéktelen papírpénzből táskákat, ruhákat varrnak és próbálják eladni kolumbiai pesóért a kolumbiai határon, hogy olyan pénzt kapjanak, amelyből tudnak vásárolni,

mert a szomszédos országok valutáit fogadják el nem hivatalosan az üzletekben, hiszen ezeknek az értéke még mérhető.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.