A legutóbbi határidőhöz képest két héttel későbbre, augusztus 20-ra tolta Nicolás Maduro venezuelai elnök az új bankjegyek kibocsátását. Az eredetileg tervezett három helyett végül öt nullát vágnak le a bolívar végéről. A döntést a venezuelai hiperinfláció indokolja, a bolívar olyan ütemben értéktelenedik, hogy a kolumbiai határon már frissen nyomott venezuelai bankjegyekből készített kalapokat és pénztárcákat árulnak.
Az ellenzék vezette kongresszus adatai szerint júniusban az éves infláció meghaladta a 46 ezer százalékot, míg havi összevetésben 128,4 százalékra gyorsult az árak emelkedése az előző havi 110,1 százalékról. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a héten nagymértékben megváltoztatta idei venezuelai inflációs prognózisát:
míg korábban 13 ezer százalékos értéket vetítettek előre, most már úgy látják, év végére akár az egymillió százalékot is elérheti a pénzromlás üteme.
Bár Maduro májusban 2013-as beiktatása óta 13. alkalommal emelte a minimálbért – legutóbb 155 százalékkal –, az értéke csupán egy dollárnak felel meg. Mivel az emberek nem jutnak megfelelő mennyiségű élelmiszerhez, egyre többen hagyják el az országot: az elemzői várakozások szerint idén mintegy kétmillió fő vándorolhat ki, ezzel 3,8 millióra növekedhet azoknak a száma, akik 2016 óta emigráltak.
„A kormány célja a monetáris stabilizáció” – idézi Madurót a Bloomberg. Az elnök azt nyilatkozta, ennek megvalósítása érdekében a radikális eszközöktől sem riadnak vissza.
Korábban hasonló problémákkal küzdő országokban azzal kezelték a válságos helyzetet, hogy más állam valutáját, például az amerikai dollárt kezdték használni, ez a lépés azonban Venezuelában elég valószínűtlennek tűnik. Maduro a caracasi problémákért az Egyesült Államokat teszi felelőssé, illetve az „amerikaiakkal összejátszó venezuelai ellenzéket”,
elemzők azonban egyetértenek abban, hogy a válság az olajárzuhanásra, illetve a kontrollálatlan állami költekezésre vezethető vissza. A latin-amerikai régióért felelős IMF-igazgató, Alejandro Werner szerint a 2018-as évet Venezuela úgy zárhatja, hogy gazdasága 18 százalékkal zsugorodik.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.