A lakossági aranyvásárlást a hiperinfláció indokolhatja. Az ellenzéki vezetésű kongresszus adatai szerint júliusban több mint 82 ezer százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak éves összevetésben, a Nemzetközi Valutaalap legfrissebb becslései szerint pedig év végére akár az egymillió százalékot is elérheti a pénzromlás üteme. Emiatt cserélték le a venezuelai bankjegyeket is, a régi bolívart a múlt héten az úgynevezett szuverén bolívar váltotta fel, és közben levágtak öt nullát a bankók végéről. Sok venezuelainak gondot okoz még az átváltás, ezért hamar népszerűvé vált a lakosság körében a jegybank mobiltelefonos alkalmazása, amely megkönnyíti a régi és az új fizetőeszköz közötti eligazodást.
A válság elől rengetegen menekültek más latin-amerikai országokba, a Nemzetközi Migrációs Szervezet és az ENSZ adatai szerint mintegy 2,3 millió venezuelai hagyta el hazáját jobb életkörülmények és munkalehetőség reményében.
A szomszédos országokban a bevándorlás kezelése egyre több problémát okoz, ezért Ecuador után Peru is szigorúbb feltételekhez kötötte a határátlépést. A caracasi kormány Vissza a szülőföldre elnevezésű programjával igyekszik hazacsábítani a kivándoroltakat. Hétfőn mintegy száz ember tért vissza Peruból Venezuelába az ingyenes állami repülőjárattal. A hazautazóknak megígérte a kormány, hogy segít nekik a munkakeresésben.
Maduro eközben azt is bejelentette, hogy William Contrerast nevezi ki a hét végén létrehozott belkereskedelmi minisztérium élére.
Virágzó gazdaságra van szükségünk, amely fejlődik és növekszik, ehhez pedig erős belső piac és jól szervezett belső kereskedelem kell
– mondta Maduro, aki szerint mindez csak úgy lehetséges, ha egy külön minisztérium felügyeli ezeket a folyamatokat.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.