A gazdaságilag aktívak száma 4,6 millió főt tett ki 2018 második negyedévében, ez a 15–74 éves népességének 62,4 százaléka – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) munkaerő-felméréséből. Az országban 55 ezerrel dolgoztak többen, mint 2017 második negyedévében, a munkanélküliek száma pedig 31 ezer fővel csökkent.
A foglalkoztatási ráta országosan egy év alatt egy százalékponttal 60,2 százalékra nőtt.
A foglalkoztatottak aránya a legtöbb megyében emelkedett. A legmagasabb foglalkoztatási arány Győr-Moson-Sopron megyében volt, 65,7 százalék, míg a legalacsonyabb Somogy megyében, 53 százalék. Budapest, Vas, Komárom-Esztergom, Veszprém, Pest, Zala és Fejér megye büszkélkedhet még 60 százalék feletti foglalkoztatottsági mutatóval. Ugyanakkor Borsod-Abaúj-Zemplén és Tolna megyében még az 56 százalékot sem érte el a foglalkoztatottak aránya.
A munkanélküliségi ráta országosan az egy évvel korábbi 4,3-ről 3,6 százalékra mérséklődött. A munkanélküliek aránya a gazdaságilag aktív népességen belül Veszprém, Fejér és Nógrád megyékben 0,1 és 0,5 százalékpont közötti mértékben nőtt, a többi térségben viszont mérséklődött. A munkanélküliségi ráta 1,2 és 8,7 százalék között szóródott. Győr-Moson-Sopronban a legalacsonyabb ez a mutató, de Heves és Zala megyében is 2 százalék alatt maradt a munkanélküliek aránya. Nógrád, Baranya és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben 7 százalék feletti volt a ráta, utóbbiban volt a legmagasabb az országban.
Szembeötlő, hogy Somogy megye jelentősen javított ez év első negyedévéhez képest, akkor még 9 százalék feletti volt a munkanélküliek aránya, ugyanez érvénye Heves megyére is, akkor még 3,6 százalékos volt a munkanélküliségi ráta ott. Budapesten a munkanélküliségi ráta 2,9 százalék volt a második negyedévben, Pest megyében pedig 2 százalék.
Ez év első felében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 324 ezer forintot, míg adókedvezmények nélküli nettó átlagkeresete 216 ezer forintot tett ki.
Átlagosan a budapesti székhelyű szervezeteknél dolgozók keresték a legtöbbet, az országos átlag mintegy 1,3-szeresét, nettó havi 272 ezer forintot. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyeiek vitték haza a legkevesebbet, az országos átlag héttizedét, 149 ezer forintot – olvasható a KSH Fókuszban a megyék című kiadványában.
Országosan egyaránt 11,9 százalékkal emelkedtek a bruttó és a nettó átlagkeresetek az egy évvel korábbihoz képest. A növekedés térségenként 9,8 és 13,8 százalék között szóródott. Tolna megyében volt a legkisebb mértékű, az ott dolgozóknak átlagosan 197 ezer forint ütötte a markát az első hat hónapban. Ellenben Baranyában emelkedtek a legnagyobb mértékben a bérek; s most csaknem 178 ezerre rúg a megyében élők nettó keresete. Továbbra is megmaradtak a béregyenetlenségek a földrajzi elhelyezkedés alapján. Míg Győr-Moson-Sopronban átlagosan már több mint havi 224 ezer forintot oszthattak be az ott élők, addig Békésben a munkavállalóknak még 159 ezer forint sem jutott.
A fizikai foglalkozásúak bruttó átlagkeresete 231, a szellemieké 426 ezer forintra bővült.
A szellemi foglalkozásúak keresete a fővárosban volt a legnagyobb, 497 ezer, Békés megyében pedig a legkisebb, 305 ezer forint. A fizikai foglalkozásúak Győr-Moson-Sopron megyében kerestek a legjobban, átlagosan 285 ezer forint, míg Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legrosszabbul, ez 172 ezer forintot jelentett.
Az átlagos havi munkajövedelem 340 ezer forint volt az első fél évben, 11,9 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A kereseten felüli egyéb munkajövedelem az országban, átlagosan 4,6 százalékot tett ki, aránya Fejér megyében volt a legmagasabb, 6 százalék, a legalacsonyabb pedig Békésben, 3,1 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.