A z indikátorok alapján arra következtethetünk, hogy a válságnak vége, sőt a jelenlegi gazdasági ciklus felívelő szakaszának is a végéhez érhettünk – nyilatkozta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. Az utóbbira utal tudniillik a negyedév/negyedév GDP-növekedési ütem folyamatos lassulása, ahogy az igazított év/év GDP-adat is lassulásról árulkodik. Emellett az elmúlt három hónapban tetőzött az ipar és a kiskereskedelem teljesítménye. Virovácz Péter várakozásait támasztják alá a nemzetközi szervezetek és a hazai elemzők előrejelzései is:
a mostani 4 százalék feletti gazdasági növekedés lanyhulását vetítik előre, a következő évekre 3 és 4 százalék közötti GDP-bővülést prognosztizálnak.
Ennél optimistább a kormány, mert a konvergenciaprogram előrejelzése továbbra is 4 százalék feletti növekedést vár a következő négy esztendőben.
Kis, nyitott gazdaságként mind a tőke, mind a pénzpiac szempontjából megtépázták hazánkat a válság tovagyűrűző hatásai – magyarázta Virovácz Péter. A magyar külső adósság jelentős része devizában denominált volt az állami és a lakossági szektorban egyaránt – gondoljunk a deviza-jelzáloghitelekre és a devizakötvényekre. Emiatt az árfolyam óriási kockázatot hordozott magában. A pénzpiacok bedőlésekor e kockázatok valósággá váltak:
befagyott a hitelezés, és valósággal menekült a tőke az országból, ami a kurzus zuhanásához vezetett.
Az ING Bank vezető elemzője kifejtette, hogy az államadósság és a lakossági hiteltartozások az árfolyam gyengülésével nőttek, ezek pedig a reálgazdaságban is hosszú éveken keresztül éreztették hatásukat.
A magyar GDP 2014-ben érte el újra a válság előtti szintjét, vagyis a 2008-as 23 700 milliárd forintot – emlékeztetett Virovácz Péter. Azóta már messze előrébb tartunk, a magyar gazdaság kibocsátása idén év végére nagyjából 15 százalékkal haladhatja meg a válság előtti rekordszintet.
Amíg ez alapján azt mondhatjuk, hogy miközben a helyreállás megtörtént, addig a potenciális növekedés jóval lassabban épül újra – ez is azt jelzi, hogy a tartós növekedési pálya alacsonyabb, mint a válság előtt volt.
Az elemző ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a mostani alacsonyabb ütem sokkal egészségesebb szerkezetű, a deficitet évről évre kordában tartják, s az államadósság is csökkenő pályát mutat. Legnehezebben a fogyasztás állt helyre: a válság előtti szintet csak tavaly év elején értük el, ám azóta 6,5 százalékkal meg is haladtuk – jelezte az ING Bank szakértője.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.