A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken kiadott jelentése szerint júliusban az építőipari termelés volumene 38,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit a júniusi 28,2 százalékos emelkedés után. Az épületek építésének volumene 28,5, az egyéb építményeké 48,3 százalékkal emelkedett.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint erőteljes meglepetést okozott a növekedés adata, arra számítottak, hogy július nem lesz erős hónap. Hónapról-hónapra erősödik az ágazat, mindkét építményfőcsoport jól teljesített – tette hozzá.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy már érződik a kedvezményes lakásáfa 2019 végi kivezetésének hatása: az építőipari vállalkozások július végi szerződésállományából az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene alig 5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, a júliusi új szerződések pedig csökkentek. Jelentősebb szerződéseket inkább az infrastruktúra-fejlesztésekre kötöttek.
Virovácz szerint lesz még megtorpanás a következő időszakban ezen a területen, de ez nem feltétlenül jelenti a teljes ágazat visszaesését.
Az idei nagyon erős év lesz, és a 2019-es is jó éve lesz az ágazatnak, csak áthelyeződik a hangsúly az infrastruktúra-fejlesztésekre
– mondta.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szintén kiemelte:
a nyári hónapokra visszatért az építőipar az eddigi robusztus bővüléséhez, és a következő másfél évben ez az ütem még fokozódhat is az irodák és lakóingatlanok átadásának felfutásával.
Az elemző szerint ezt követően jelentős lassulásra lehet számítani a lakásépítéseknél, mivel a kedvezményes áfakulcs 2019 utáni megszűnése jelentős érvágás lesz, és már jelenleg is csökkenést mutatnak az építési engedélyek száma.
Suppan kifejtette, hogy ezt ellensúlyozhatja majd, hogy a felszabaduló munkaerőt a rengeteg infrastrukturális beruházásra át lehet csoportosítani, ami fenntarthatja az építőipar teljesítményét.
Idén az elemző 20 százalék fölötti éves építőipari növekedésre számít, míg 2019-ben a jelenlegi kilátások alapján szintén robusztus, 15 százalék körüli lehet a bővülés.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője is azt emelte ki, hogy júliusban megugrott az építőipar, amiben mindkét alágazat hozzájárult. Az uniós forrásokon alapuló infrastrukturális beruházások az egyéb építményeknek ad lendületet, közben pedig a lakások és a kereskedelmi ingatlanok építése is hozzájárul a bővüléshez.
A rendelésállományok alapján a jövőben az egyéb építmények kaphatnak nagyobb hangsúlyt az építőiparban. Németh Dávid szerint a mostani kilátások alapján az építőipar az idén 20 százalékos emelkedést érhet el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.