A líra gyengülése kezdi rányomni a bélyegét a török reálgazdaságra is. A 2017. évi és az előző negyedévi 7,4 százalékról a várakozások szerint 4 százalék környékére lassulhatott a török gazdaság a második negyedévben, ami negyedéves alapon stagnálást vagy már recessziót jelezhet. A gazdasági bizalmi index a 2008 végi, recessziót jelző szintekre esett vissza, és a fogyasztói bizalmi index is csökkenésnek indult a júniusi választás környéki lokális csúcsról. A rövid bázisú adatok szintén jelentős lassulást mutatnak: a korábban lendületesen bővülő kiskereskedelmi forgalom a második negyedévben stagnált, az ipar már zsugorodott, egyedül a nagyobb tehetetlenségű építőipar tudott bővülni. Az autóeladások augusztusban már 50 százalékkal maradtak el az egy évvel ezelőttitől, és nagyjából ennyit esett a kiadott építési engedélyek száma is.
Az alapvető probléma a török gazdasággal az, hogy az elmúlt évtizedet egy zömmel külföldi devizahitelekkel finanszírozott gazdasági, főleg építőipari boom jellemezte. Az építőipar súlya a GDP 10 százalékának környékére emelkedett, az ezer főre jutó lakásépítések száma a válság előtti legtúlfűtöttebb európai országokat is túlszárnyalta, a magánszektor banki adóssága a GDP 10 százalékáról 60 százalék fölé emelkedett – sorolja Tardos Gergely, az OTP Elemzési Központjának vezetője. Számos, exportbevétellel nem rendelkező ágazat – ingatlanszektor, építőipar, energetika, kiskereskedelem – adósodott el masszívan devizában. Így az elmúlt egy év jelentős, csaknem százszázalékos gyengülése vállalati csődök sorát indítja el, leállnak a tőkeáramlások és a hitelezés, zuhan a bizalom, és csak az a kérdés, hogy a recesszió mértéke elég nagy lesz-e ahhoz, hogy az árfolyamválságon túl bankválsággal is szembe kelljen néznie a török gazdaságnak.
A feltörekvő devizák közé sorolt forint árfolyamára a török lírát övező bizonytalanság mellett a kedden megjelenő inflációs adatok is hatással lesznek. Eppich Győző, az OTP stratégája szerint júliusban túljuthatott a csúcsán az infláció, ezért minimális csökkenésre, 3,3 százalékra számít az éves indexben. Úgy véli, az infláció lokális csúcsra érhetett júliusban, s nagyjából a jövő év közepéig a pénzromlás mérséklődésére lehet számítani. Ez elsősorban az olajárak bázishatásának lesz köszönhető. Ugyanakkor az infláció belső szerkezete átalakul majd: miközben az üzemanyagárak hozzájárulása negatívba fordul, a keresletre és a munkaköltségekre érzékenyebb tételek inflációja gyorsul. Eppich előrejelzése szerint a jövő évi átlagos infláció még a 3 százalékos cél alatt marad, annak elérése 2020-ra várható.
Csütörtökön közlik az augusztusi amerikai inflációs adatsort. A várakozások szerint a maginfláció változatlansága mellett az infláció – az energiaárak korábbi emelkedéséből fakadó bázishatások kifutása miatt – 2,8 százalékra csökkenhetett, azaz még mindig a Fed 2 százalékos inflációs célja felett van, miközben Donald Trump fiskális élénkítésének hatására a növekedés erőteljes, a munkaerőpiaci kondíciók feszesek. Mindezeket szem előtt tartva a Fed szeptemberben a várakozások szerint kamatot fog emelni.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.