Idén szeptemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,4, naptárhatástól megtisztítva 5,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit – jelentette a KSH.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,1, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 7,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 5,6 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
A január–szeptemberi időszakban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 6,5 százalékkal volt nagyobb az előző év azonos időszakinál.
Már öt éve, 63. hónapja emelkedik a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon – mondta Pomázi Gyula, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán a KSH legfrissebb adataira reagálva. A politikus elmondta,
a kiskereskedelmen belül folyamatosan nő az élelmiszerek, a tartós fogyasztási cikkek, és az üzemanyagok fogyasztása is.
Az üzemanyag-kiskereskedelem emelkedése részben az áruszállításhoz kapcsolódik, de a turizmus növekedése is szerepet játszott benne. Kitért arra is, hogy a kormányzati intézkedések, a bérmegállapodások, a munkanélküliség csökkenése, és az adómegállapodások is segítették a fogyasztás növekedését – tette hozzá.
Minden területen lassulás történt a kiskereskedelmi forgalomban – reagált a KSH adataira Virovácz Péter, az ING makrogazdasági elemzője. Hozzátette, a legnagyobb lassulást a nem élelmiszer-kiskereskedelemben tapasztaltuk, ahol a 7,6 százalékos éves alapú növekedés az idei év második leggyengébbjének számít.
Az élelmiszer-kiskereskedelem esetében a dinamika nagyjából az idei év átlaga körül alakult. A gépjármű-üzemagyag forgalom bővülése a jelentős áremelkedés mellett némiképp mérséklődött szeptemberben
– fűzte hozzá.
Virovácz Péter szerint a következő hónapokban a továbbra is erős munkaerőpiac segíthet fenntartani a még mindig kedvező növekedési dinamikát, azonban a trendszerű lassulás megtörésére nem számít. Összességében a harmadik negyedév kiskereskedelmi teljesítménye alátámasztja az ING azon feltevését, hogy a fogyasztás továbbra is erőteljes húzóereje maradt a gazdaságnak, ugyanakkor a hozzájárulás mérséklődhetett, ami így a GDP-növekedésre is kifejti hatását – fejtette ki az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.