A július–szeptemberi időszakban mindössze 3 ezerrel több embernek volt munkahelye, mint a május–júliusi időszakban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint, tehát gyakorlatilag stagnált a foglalkoztatottság Magyarországon az utóbbi hónapokban. Ráadásul a nyári hónapokra esik az idénymunkák dandárja. Budapesten 21 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma, de nőtt a Dél-Dunántúlon, Észak-Magyarországon, valamint a Dél- és az Észak-Alföldön.
A munkanélküliségi ráta szeptemberben 3,9 százalékon állt a 15–64 évesek körében, ez csupán 0,2 százalékpontos csökkenés az elmúlt év azonos időszakához képest, a júliusi mélyponthoz viszonyítva pedig 0,3 százalékpontos emelkedés. A munkanélküliek száma 177,7 ezer főre nőtt, miközben az új, nem támogatott álláshelyek száma 51 ezerrel bővült. Az ING Bank vezető elemzője, Virovácz Péter a Világgazdaságnak azt mondta: a némiképp gyengébb mutatók ellenére a munkaerőpiac feszessége továbbra is történelmi csúcsa közelében van. Az elmúlt pár hónap emelkedő munkanélküliségi rátájában szerepet játszhatott az is, hogy egyre többen térnek vissza az aktív álláskereséshez, a számuk pedig erőteljesebben bővül, nagyobb mértékben emelkedik, mint a foglalkoztatottság. A foglalkoztatottak száma 4 millió 486 ezer fő, vagyis éves bázison ez 36 ezer fős növekedés.
Virovácz Péter szerint a potenciális munkaerő-tartalék szűkül, a munkaerőpiac egyre telítettebb, ezért számottevő javulásra nem lehet számítani a közeljövőben. Ha a munkaerőpiacon újra megjelenők gyorsan el tudnak helyezkedni, akkor az év végére 3,6 százalékra csökkenhet a munkanélküliségi ráta.
A Takarékbank elemzője, Horváth András lapunknak jelezte: az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 97 ezerrel gyarapodott az utóbbi egy évben, közben a közmunkásoké 54 ezerrel csökkent. Mérséklődött a külföldi telephelyen dolgozók száma is, igaz, csupán
6 ezerrel. Az is tény, hogy a munkanélküliek száma 5 ezerrel meghaladta az előző három havi átlagot, és 10 ezerrel maradt el az egy évvel ezelőttitől. Az elemző a munkanélküliség minimális emelkedését arra vezeti vissza, hogy gyorsan halad a közmunkások leépítése, amit egyelőre az elsődleges munkaerőpiac továbbra is robusztus bővülése sem képes teljesen ellensúlyozni. A kulcs az oktatás és a képzés a munkaerőhiány mérséklődése szempontjából.
A 20–64 éves korosztály 74,6 százaléka dolgozott, ami érdemben meghaladja az Európai Unió 72,2 százalékos átlagos rátáját, de például Csehországban – ahol a munkanélküliségi ráta alacsonyabb, mint Magyarországon – az arány 78,5 százalék.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.