Az ingatlanfejlesztés és a gazdálkodási lehetőségek szempontjairól tartott előadást Babus Gábor, a Deloitte Legal ügyvédje a Világgazdaság csütörtöki konferenciáján. A klasszikus ingatlangazdálkodási struktúráról elmondta, hogy egy-egy projekttársaság az azonos funkcióhoz és az azonos kockázathoz tartozó ingatlanokat kezeli. A szakember szerint ennek előnye, hogy
gyorsan felállítható és változtatható (alacsony az indulótőke igénye),
A hátrányok között megemlítette, hogy ez adózási szempontból nem optimális struktúra, illetve nem a legmegfelelőbb a külső befektetők bevonására.
A zártkörű ingatlanalap struktúráról elmondta, hogy elkülönülten kezeli az ingatlanvagyont. Az ingatlanokat és azok hozamát értékpapírként befektetési jegyek testesítik meg, amelyek vagyoni jogosultságot teremtenek, de kontrollt nem biztosítanak. Az alap feletti kontrollt elkülönült – csoporton belül létrehozandó– alapkezelő társaság gyakorolja.
Alternatív megoldásként a hozamtermelő ingatlanok egy a szabályozott ingatlanbefektetési társaság (SZIT) alá rendezhetőek.
A SZIT -ről Babus Gábor elmondta, hogy az egy tőzsdén jegyzett ingatlanbefektetési társaság, szabályozott létrehozásához legalább 25 százalék kisbefektetői közkézhányad szükséges. Előnyei közé sorolta, hogy széles körben alkalmas kisbefektetői tőkebevonásra a tulajdonosi kör többségi tulajdonrésze és irányításának fenntartása mellett. A SZIT e mellett adóoptimális struktúra, amely a befektetők számára többlethozamot biztosít.
Babus a hátrányként említette ugyanakkor a széleskörű nyilvánosságot, a tőzsdei bevezetés szükségességét, a piaci árazásnak kitett struktúrát, az osztalékfizetési előírásokat, valamint a magasabb felállítási költségeket is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.