A GDP 4,9 százalékos emelkedéséhez a szolgáltatások 2,2 százalékponttal, az építőipar 1,2, az ipar 0,9 százalékponttal járult hozzá. A szolgáltatásokon belül a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzájárulása volt a legjelentősebb, 0,7 százalékpont. A mezőgazdaság teljesítménye semlegesen hatott a GDP-re.
A felhasználási oldalon a háztartások fogyasztása 2,5 százalékponttal, a beruházások 4,3 százalékponttal járultak hozzá a növekedéshez. A külkereskedelmi forgalom alakulása 1,2 százalékkal csökkentette a növekedés ütemét, ezen belül az áruforgalom nettó exportja 1,5 százalékkal fékezte.
A részletes adatokból azt látjuk, hogy az első negyedév kedvező külpiaci teljesítménye után a nettó export a második negyedévben ismételten visszafogta a gazdaság növekedési ütemét mégpedig jelentősen, 1,2 százalékponttal – mondta Virovácz Péter, az ING elemzője.
Eközben az import növekedési ütemét elsősorban az lassíthatta, hogy a végső fogyasztás bővülése (és így a GDP-hez való hozzájárulása is) mérséklődött. Ezzel szemben jelentősen nőttek a beruházások a magyar gazdaságban, melyhez az építési beruházások mellett a gép- és berendezésberuházások is nagymértékben hozzájárultak. Ez utóbbi azért is örvendetes, mert azt jelzi, hogy a vállalatok egyre többet költenek korszerűsítésre, automatizációra és digitalizációra.
A fentieknek megfelelően a termelési oldalon nem látunk érdemi meglepetést:
Az ipar relatíve gyenge második negyedévével csupán 0,9 százalékpontot tudott hozzáadni a teljes növekedéshez. Egyedül a mezőgazdaság nem tudott érdemben hozzájárulni a nemzetgazdasági teljesítményhez.
Előre tekintve úgy látjuk, hogy a gazdasági növekedés lassulása folytatódik, ahogy
A bizonytalanság és a kedvező megtakarítási lehetőségek az új állampapír révén emelhetik a lakosság megtakarítási hajlandóságát a fogyasztás kárára, miközben a beruházások is fokozatosan kifutnak majd. Az exportot pedig a külső kereslet mérséklődése foghatja vissza. Összességében azonban az év második felében is közel 4,5 százalékos átlagteljesítményre számítunk, vagyis 2019 egészét tekintve 4,7 százalék lehet a GDP-növekedés.
Varga Mihály pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy
a 70 százalék fölött lévő foglalkoztatottság és a kétszámjegyű béremelkedések támogatta fogyasztás mellett a dinamikus beruházási kedv, illetve az ipar, az építőipar és a szolgáltatói szektor járult hozzá érdemben a növekedéshez.
Az eddig meghozott kormányzati intézkedések – különösen a hatéves bérmegállapodás, a versenyképességi program már elindult elemei, a magyar családok otthonteremtésének támogatása, valamint a beruházásösztönző gazdasági környezet – együttesen 1,6 százalékponttal segítették elő a bővülést. 2010 óta így összességében már 30 százalékkal nőtt a hazai GDP, a jövőt illetően viszont egyaránt tekintettel lenni a bizonytalanságokkal övezett világgazdasági és a kihívásokkal szembenéző uniós környezetre. A Gazdaságvédelmi Akcióterv azonban megteremti a feltételeit annak, hogy a magyar növekedés továbbra is legalább két százalékponttal haladhassa meg az uniós átlagot – mutatott rá Varga Mihály.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.