Közlésük szerint a dróntámadások okozta robbanások következtében 5,7 millió hordóval csökkent a napi olajkitermelés, ami több mint a fele a szaúdi olajkitermelésnek, és mintegy öt százaléka a világ napi olajkitermelésének. A veszteségek egy részét az olajtartalékot tartalmazó tározókból fogják pótolni. Az illetékes amerikai hatóságok adatai szerint Szaúd-Arábia naponta átlagosan 10 millió hordó olajat termel, az augusztusi átlag pedig 9,85 millió volt. A rijádi kormány szerint a támadás következtében jelentősen csökkent az olajkitermeléskor keletkező kísérő gáz mennyisége is.
A jemeni húszi lázadók elismerték, hogy
szombat hajnalban tíz drónnal intéztek támadásokat két szaúdi olajterminál ellen.
Egyik szóvivőjük közölte, hogy ez jogos válasz volt arra, hogy a szaúdiak vezette katonai koalíció beavatkozott a jemeni polgárháborúba a kormány oldalán. A húszik által működtetett tévének nyilatkozva fogadkozott, hogy a következő akciók kiterjedtebbek és fájdalmasabbak lesznek a szaúdi rezsimnek.
Az egyik támadás az Abkaik kormányzóság Bukjak nevű helységében lévő olajterminált érte, amely az Aramco közlése szerint
a világ legnagyobb olajfinomítója.
A másik célba vett terminál a Huraisz kormányzóságban lévő olajmezőhöz tartozik, amely a második legnagyobb olajmező az országban. Az üzemekben robbanások történtek és tűz ütött ki. A tüzeket rövid időn belül eloltották, senkinek sem esett baja.
A támadások után Donald Trump amerikai elnök felhívta telefonon Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörököst, és biztosítsa arról, az Egyesült Államok kész együttműködni a királyság biztonságának és stabilitásának megőrzésében. Jóllehet a húszik elismerték, hogy ők hajtották végre a támadásokat, Mike Pompeo amerikai külügyminiszter az őket támogató Iránt tette felelőssé értük, és azt mondta: nincs bizonyíték arra, hogy Jemenből érkezett a támadás.
Az amerikai kormány közölte, hogy szükség eseték kész hozzányúlni a stratégiai olajtartalékaihoz, hogy stabilizálja a támadások miatt megingott olajpiacot.
Az iráni külügyminisztérium szóvivője kijelentette vasárnap:
Washington maximális nyomást gyakorol Iránra, de miután látja, hogy ez hatástalan, óriási hazugságokhoz folyamodik.
Washington a szaúdi olajlétesítmények elleni támadás vádjával akarja igazolni jövőbeni támadásait Irán ellen – tette hozzá.
Amirali Hadzsizadeh, a Forradalmi Gárda légierejének parancsnoka azt mondta vasárnap – a Tasznim félhivatalos hírügynökség jelentése szerint – anélkül, hogy utalt volna a Szaúd-Arábia elleni támadásokra: „Mindenkinek tudnia kell, hogy minden olyan amerikai támaszpont és repülőgép-hordozó a térségben, amely legfeljebb 2000 kilométerre van Irántól, az iráni rakéták hatótávolságán belül esik. Irán mindig készen állt egy totális háborúra”.
Az Egyesült Államok szükség esetén kész megnyitni stratégiai olajtartalékait a piac megnyugtatása céljából a szaúdi Aramco olajcég létesítményei ellen szombaton végrehajtott dróntámadások után – jelentette be az amerikai energiaügyi minisztérium egyik illetékese.
Az Egyesült Államok stratégiai olajtartaléka 645 millió hordó. Elemzők szerint annak a jelzése, hogy
Washington hajlandó lenne tartaléka egy részét piacra dobni, visszafoghatja a várhatóan emelkedő olajárat a piacok hétfői nyitásakor.
Pénteken az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 23 cent (0,38 százalék) csökkenéssel, 60,15 dolláron zárt.
A Saudi Armaco olajlétesítményei elleni támadások miatt a cég olajtermelése mintegy a felével, napi 5,7 millió hordóval csökkent. Augusztusban napi átlagban a szaúdi olajtermelés 9,78 millió hordó volt.
A szaúdi olajlétesítmények elleni támadás miatt kieső mennyiséget az olajvállalat tározóiban tartalékolt mennyiségből fedezik. Vasárnap a szaúdi állami televízió azt közölte, hogy nincs fennakadás az olajexportban.
Szaúdi bejelentés szerint a támadások miatt a cseppfolyósított földgáz (LNG) előállítására használt napi mintegy 2 milliárd köbláb (35,3 köbláb=1 köbméter) fölgáz termelése is kiesett.
Az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió értesülése szerint hetekre lesz szükség a támadások miatt megrongálódott infrastruktúra helyreállítására.
A szaúdi tőzsde irányadó mutatója, a Tadawul mintegy 3 százalékos mínuszban indította a vasárnapi kereskedést, de röviddel zárás előtt már csak 1 százalékos gyengülést jelzett.
Az Egyesült Államok szerint Irán áll a szaúdi olajlétesítmények elleni szombati támadások miatt, Teherán ezt cáfolja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.