Hat százalékkal növekedett a kiskereskedelmi forgalom volumene mind a nyers, mind a naptárhatástól megtisztított adat szerint az előző évi 6,7 százalék után – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Tavaly decemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma a nyers adat szerint 6,7, naptárhatástól megtisztítva 6,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az elmúlt évben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,4 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 9,2 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemben 6,0 százalékkal nőttek a változatlan áron számolt eladások az előző évhez viszonyítva.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma tavaly decemberben minden korábbi havi rekordot megdöntve megközelítette az 1250 milliárd forintot. Éves összesítésben a kiskereskedelmi forgalom újabb csúcsot hozva mintegy 12 250 milliárd forintot tett ki.
Az elmúlt esztendő kimagasló teljesítményét jól jellemzi, hogy míg 2017-ben csak egy, 2018-ban pedig mindössze két hónapban lépte túl a 1000 milliárdot a havi forgalom, tavaly ez áprilistól kezdve minden hónapban így volt.
2019-ben esett meg először, hogy az éves mutató az üzemanyagforgalom nélkül is meghaladta a 10 ezer milliárd forintot.
Tovább folytatódott a csomagküldő és internetes kiskereskedelem térnyerése, annak éves forgalma kis híján elérte a 730 milliárd forintot, ami a múlt évtized elejéhez képest tizenhatszoros volumenbővülést jelent.
Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára elmondta:
A kiskereskedelmi forgalom látványos növekedése a magyar családok javuló életminőségének, jobb gazdasági lehetőségeinek egyik legfontosabb fokmérője. A kormány arra törekszik, hogy a folyamatosan bővülő fogyasztásból minél nagyobb arányban részesüljenek a magyar tulajdonú kereskedelmi egységek és a magyar termékek.
A kiskereskedelmi forgalom decemberi növekedését a novemberi 13,9 százalékos bérnövekedés, illetve a közel 10,2 százalékos nettó reálbérnövekedés mellett az év végén a közszférában kifizetett igen jelentős bónuszok is támogatták . Naptárhatástól megtisztítva a növekedés 6,1 százalék volt, míg az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal nőttek az eladások. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 4,7 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 8,6 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,6 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes (16 százalék), a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (3,9 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli- (4,8 százalék), a használtcikk- (6 százalék), a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (1,8 százalék), valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben (2,2 százalék, az IKEA forgalma 2014-2019 között 120 százalékkal nőtt) – mondta Suppán Gergely a Takarékbank vezető elemzője. Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,1 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 31 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.