Rég volt ekkora bizonytalanság az amerikai Federal Reserve (Fed) ülése előtt: az elemzők csak találgatnak, mi lehet a jegybank következő lépése. A ma kezdődő kétnapos ülésnek egy biztos kimenetele van:
az irányadó alapkamat a 0–0,25 százalék közti sávban marad, legalábbis ezt a piac hosszú időre beárazta. Azonban az elmúlt hetek precedens nélküli fejleményei – a korlátlan eszközvásárlás vagy a bóvlikötvények vétele – miatt az elemzők már több forgatókönyvet is lehetségesnek tartanak.
A jegybank tovább növelheti bármelyik programjának volumenét, vagy megváltoztathatja azok feltételeit. A Scotiabank szakemberei szerint a tagállami papírok vásárlásának feltételei módosulhatnak, esetleg a Fed az ultrahosszú lejáratú kötvények piacán is fokozza a tevékenységét.
Több elemző találgatja, hogy mikor kezd bele a Fed a részvényvásárlásokba. Jerome Powell, a Fed elnöke egy kamatdöntő ülés utáni sajtótájékoztatón úgy fogalmazott:
nem hezitálnak majd belépni más értékpapírok piacára.
A New York Life Investment kereskedői befektetői hírlevelükben is azt írták, hogy a Fed már a hagyományos eszköztár végére ért, itt az ideje a különleges megoldásoknak. Szerintük a legvalószínűbb az, hogy a Fed a japán jegybank mintájára az ETF-ekre fókuszálhat.
Talán utópisztikusnak tűnhet, de több ágazati szereplő arra spekulál, hogy az amerikai jegybank nemsokára beszáll az olajpiacba is. Ehhez a kongresszusnak ki kellene terjesztenie a Fed eszközvásárlási jogosítványait az árupiacra. A jegybank csak ezután vehet olajpiaci ETF-eket, de akár közvetlenül is jegyezheti a nyersanyagot, hogy támaszt nyújtson a jegyzésnek és az ágazati szereplőknek.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.