BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hátrányba kerülhetnek a kistelepülések

A kormány számításai szerint jövőre nagyjából 3000 milliárd forintból gazdálkodhatnak az önkormányzatok. A szektor hiánya GDP-arányosan 0,1 százalék lehet.

A szolidaritási hozzájárulás átalakul: míg korábban a támogatásoknál beszámították a település fejlettségét, a beszámítás 2021-től megszűnik. Minden önkormányzat teljes támogatást kap, és a hozzájáruláson keresztül érvényesül majd a helyhatóságok financiális helyzete szerinti diverzifikáció

– közölte a Világgazdasággal a Pénzügyminisztérium (PM) sajtóosztálya. A kormány előrejelzése szerint az államháztartás önkormányzati alrendszere GDP-arányosan 0,2 százalékos többlettel zárhatja az idei évet, és jövőre is csupán 0,1 százalékos lehet a szektor hiánya.

Kétezer-háromszáz településen szinte csak a gépjárműadóból származott adóbevétel
Fotó: MTI/Krizsán Csaba

A középtávú finanszírozási terv a gépjárműadó tartós átcsatornázásával számol, de a fővárosi büdzsé befizetéseit is emeli a kormány, a prognózis szerint mégis nullszaldó körüli lehet az alrendszer mérlege. A pénzügyi tárca felhívta a figyelmet:

a bruttó hazai termék (GDP) várhatóan 5 százalék körüli jövő évi növekedésével az önkormányzatok iparűzésiadó-bevétele is emelkedni fog, és az önkormányzatok 118 milliárd forinttal (16 százalékkal) több támogatást kapnak a központi költségvetésből.

Hitelforrás nélkül az önkormányzatok jövőre közel 3000 milliárd forinttal gazdálkodhatnak, a települések iparűzésiadó-bevételei pedig az elmúlt öt évben 50 százalékkal emelkedtek. Így az önkormányzatok bízhatnak abban, hogy ez a jövőben is növekedni fog.

A PM kitért arra is, hogy a Modern városok program és a Magyar falu program keretein belül 140 milliárd forint jut településfejlesztésre, az uniós forrásokkal együtt a beruházásra fordítható támogatás megközelíti a 400 milliárd forintot. Banai Péter Benő, a PM államtitkára a 2021-es költségvetés vitájában felhívta a figyelmet: a gépjárműadó átcsoportosítása 34,4 milliárd forint vállalást jelent az önkormányzatoknak, ami 1 százalék körüli bevételarányos tehernek felel meg.

Nem teljesíthető a finanszírozási terv, az önkormányzati szektor hiánya 400 milliárd forint, a GDP ­1 százaléka lehet 2021-ben, a kieső adóbevétel 300 milliárd forint lehet – mondta lapunknak Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke.

A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.