A felülről számított finanszírozási képesség a bruttó hazai termék (GDP) 0,4 százalékát teheti ki 2020-ban – mondta a Világgazdaság kérdésére Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője. Az áru- és szolgáltatásmérleg együtt GDP-arányosan 1,9 százalékos aktívumot érhet el – tette hozzá a szakértő. Ugyanakkor Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője több milliárd euróra teszi a folyó fizetési mérleg hiányát az idén, ami elérheti akár a hárommilliárd eurót, azaz a mintegy ezermilliárd forintos összeget. Kifejtette, hogy
az idén eddig kevés európai uniós forrás érkezett, és a korábbi években is előfinanszírozta a költségvetés a pályázatokat, ezért nagyjából a folyó fizetési mérleg hiányának megfelelő pénz érkezhet Brüsszeltől. Rávilágított, hogy ez nemcsak a mérleget javítaná, hanem egyúttal a költségvetés forrásigényét is támogatná.
A szakértő összességében úgy látja: a finanszírozási képesség kedvezően alakulhat 2020-ban. Viszonyításképp a Kopint-Tárki negyedéves konjunktúrajelentése – a Századvéggel megegyező – 0,4 százalékos GDP-arányos felülről számolt finanszírozási képességet prognosztizál, a folyó fizetési mérlegnek viszont GDP-arányosan 1,5 százalékos lehet a hiánya.
A szolgáltatásmérleget a külföldi turisták és a tömegrendezvények – mint például a fesztiválok, a Forma–1, a konferenciák vagy a vásárok – elmaradása nagymértékben ronthatja, igaz, ha a magyarok belföldön üdülnek, az támogathatja az
egyenleget– magyarázta Suppan Gergely. Eközben Regős Gábor a járműgyártás exportjának kiesésére figyelmeztet, ami rontja a kivitelt, viszont az importigény csökkenését is maga után vonja. Az egészségügyi termékek tetemes mértékű importja erősen ronthatja az árumérleget.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.