A legtöbb vállalkozás a tartalékai végén jár, ezért sokuk legfeljebb lassíthatja, de teljesen nem akadályozhatja meg, hogy elküldje alkalmazottait. Arra kell készülni, hogy lesznek elbocsátások – mondta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, miután megjelent a Magyar Közlönyben a vonatkozó kormányrendelet a munkahelyvédelmi bértámogatás által érintett tevékenységi körökről. Bár a lezárások a tervek szerint két hétre szólnak, a kormány vállalta, hogy márciusban a jogszabályban rögzített munkahelyek esetében a bér 50 százalékát kifizeti.
Ám, mint a vállalkozói érdekképviselet vezetője rámutatott, valamekkora saját erővel kell rendelkezniük a cégeknek, enélkül az új támogatás csak tompíthatja a folyamatokat. Ugyanakkor Perlusz László szerint a bértámogatás kiterjesztése érdemi segítség a bajba jutott cégeknek, amelyeket ő maga is arra biztat, hogy ragadjanak meg minden lehetőséget. Az ugyanis a legfontosabb, hogy megőrizzék a működőképességüket, máskülönben az újraindulásuk sokkal nehezebb lesz. Rámutatott, hogy a jelenlegi támogatási rendszer TEÁOR-alapú, de míg a HoRaCe- (hotelek, éttermek, kávézók) szektor egy részét kevésbé, másokat súlyosan érinti a válság.
E kört mindenképpen kártalanítani kellene valahogy, de nem a TEÁOR alapján, hanem rászorultsági elven.
A járvány kezdete óta Budapesten ötszáz szépségipari vállalkozó adta vissza az engedélyét, országosan több mint háromezer – mondta a Világgazdaságnak Stuhl Andrea, az Első Magyar Minősített Szépségipari Szakemberek Egyesületének alelnöke. A területen az országban 20-30 ezer vállalkozás működik, azaz már
csaknem a tizedük tönkrement, a mostani kéthetes bezárás pedig tovább ronthat a helyzeten.
A nagyobb szalonokat Stuhl Andrea szerint segíti a bértámogatás, de az egy-két főseket nem. Azt tekintené nagy segítségnek, ha a tízmillió forintos, nullaszázalékos kamatú kölcsön lehetőségét is kiterjesztenék a szépségiparra, főként mert sok szalon – főként a Nyugat-Dunántúlon és a fővárosban – a turizmusból él, de a rendezvények hiánya is nagy érvágás a számukra. Az év végéig meghosszabbított kedvezményes Széchenyi-hitelkonstrukciók szintén nagy segítséget nyújthatnak a likviditás megőrzése szempontjából. Finomítani kellene a központi hitelinformációs rendszerről (KHR) szóló, közel tízéves törvényt is, a passzív KHR-listások száma nagyon magas a devizahitel-probléma miatt, illetve, mert a tartozás kiegyenlítése után is öt évig szerepel a listán az egykori adós, ami gátat szab a segítő jellegű hitelkonstrukciók igénybevételének.
Az autósiskoláknak is be kell zárniuk két hétre, a vizsgáztatásokat pedig határozatlan időre felfüggesztették a hatóságok. Az oktatás kizárólag elektronikusan történhet. Böröcz Mátyás, a Magyar Autósiskolák Szövetségének elnöke szerint az autósiskolák főként az adminisztratív foglakoztatottaik után kérhetik a bértámogatást, mert a legtöbb oktató vállalkozóként dolgozik. Számukra most azon túl, hogy nem tudnak dolgozni, az a fő probléma, hogy a kata bevételi határát hárommillió forintra módosították, ez főként a legkisebb, egyautós iskoláknak okoz gondot.
Óriási jelentőségű, hogy a bértámogatást a kereskedelemre is kiterjesztik, a támogatás mindenképpen segíteni fogja a foglalkoztatási szint megtartását – válaszolt a Világgazdaság kérdésére Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Ám szerinte
nem a mostani két hét számít, hanem az, hogy az elmúlt hónapokban felhalmoztak-e elég tartalékot a vállalkozások.
Ám – mutatott rá – még a tartalékok megléte sem jelenti, hogy mindenkit meg tudnak majd tartani, de a támogatás egyértelműen segíti, hogy minél nagyobb arányban lehessen megőrizni a munkaerőt.
Vámos György elsődlegesnek tartja a járvány elleni védekezést. Hangsúlyozta, hogy a kormányrendelet nagyon világosan kimondja, ki tarthat nyitva, ki nem, továbbá azt is, hogy a kivételeken kívül eső üzleteknek zárva kell tartaniuk, vagyis átvevőpontként sem üzemelhetnek. Perlusz László megjegyezte: a vállalkozásokat érintő veszteségek azon múlnak, hogy meddig tartanak a lezárások, de – tette hozzá – az érdekegyeztetésben részt vevő gazdasági szereplők és a kormány elmentek a falig. Ennél több üzlet már nem tarthat nyitva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.