Már túl vannak a felén a magyar, német, osztrák és szlovén résztvevőkkel indult kétéves, egymillió eurós, 70 százalékos támogatási intenzitású projektnek, amelyben
olyan harcsahibridet kívánnak kifejleszteni – a megfelelő takarmány előállításával és az optimális tartástechnológia kidolgozásával együtt –, amely hozzájárulhat az Európai Unió jelenleg 40 százalékos halimporthányadának csökkentéséhez
– mondta a Világgazdaságnak Lévai Ferenc, a projektben részt vevő Aranyponty Zrt. tulajdonos-vezérigazgatója.
A Nagy teljesítményű szabványosított rendszer – Prémium édesvízi halak tömegtermelése nevű projekt a belső önellátást nem afrikai harcsával vagy egyéb egzotikus halfélével, hanem európai harcsával kívánja megoldani – hangsúlyozta Lévai Ferenc. Kiindulásként meg kellett találni a legjobb teljesítőképességű hibridet, ehhez magyarországi, csehországi és németországi harcsát használtak fel. Fontos szempont volt, hogy a hibrid jól bírja az intenzív tartást, és félintenzív környezetben is jól teljesítsen. Ezt a célt már elérték:
a hibrid egy németországi intenzív rendszerben nevelt anyaharcsa és egy magyarországi hím ivadéka, ez mutatta a legjobb eredményeket az Aranypontynál és a Szarvasi Halászati Kutató Intézetben zajlott kísérletekben is.
Ki kellett alakítani egy központi ivadék-előállító rendszert a hibridek előállítására – ez történik az Aranypontynál, szorosan együttműködve a németországi Ahrenhorster GmbH harcsatermelő- és feldolgozó társasággal. Az ott kidolgozott tartástechnológiát bármely uniós haltermelő rendelkezésére bocsátják, és be is mutatják, hogyan lehet intenzív, félintenzív és egyszerű rendszerben termelni.
Szintén lényeges eleme a projektnek a legmegfelelőbb táp kikísérletezése, ez az összetett takarmányok legnagyobb osztrák gyártójaként ismert Garant GmbH feladata. (Az említetteken kívül a projektben részt vesz a szlovéniai G2O haltenyésztő vállalkozás és a technológia forgalmazásával foglalkozó magyarországi Kseris Tudástranszfer Nonprofit Kft.)
A táp összeállításánál arra törekedtek, hogy minél kevesebb állati fehérjét használjanak a harcsa etetéséhez, részben mert az állati fehérje hiánycikk a piacon, részben pedig, mert minél nagyobb a tápon belül a növényi fehérje aránya, annál gazdaságosabb és környezetkímélőbb a termelés
– magyarázta Lévai Ferenc. Az ökológiai lábnyom csökkentése egyébként is a projekt egyik eredménye lesz, hiszen az Európában termelt harcsa helyi forgalmazásával jelentős mennyiségű hal sok ezer kilométerről történő szállítása váltható ki. Mégpedig ellenőrzött minőségben, a termelésekor belső munkaerőt lekötve, vidéki fejlesztések eredményeként.
A projekt részét képező fogyasztásösztönző kampányban nemcsak ezzel a prémiumkategóriás hallal ismertetik meg a fogyasztókat, hanem receptekkel és feldolgozási módokkal is.
A hazai termeléshez évi 500 tonna többlettel járulhat hozzá a program.
Jelenleg a 24 ezer tonnás teljes haltermelésből a harcsa 3500-4000 tonnát tesz ki, de ez afrikai fajta, és teljes mértékben intenzív termelésből származik. Gazdaságosabbá teszi a termelést, hogy a most kifejlesztett hibriddel a hagyományos hároméves nevelési ciklus két évre csökkenhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.