BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre lendületesebben emelkednek a bérek

Áprilisban már nem csak a költségvetésben, a versenyszférában is meglódult a fizetések növekedése. A talpra álló szektorokban is egyre erőteljesebb lehet a bérnövekedés a következő hónapokban.

A várakozásokat felülmúlva, 10,1 százalékkal nőttek a keresetek áprilisban, a koronavírus-járvány és az alacsonyabb minimálbéremelés ellenére továbbra is alig látni változást a hazai bérdinamikában – értékelte Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt adatokat. Eszerint áprilisban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 440,6 ezer forint, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset pedig 293 ezer forint volt. 

A vállalkozások körében 9, a költségvetésben ennél jóval magasabb, 12,7 százalékos emelkedést mértek a statisztikusok.

Fotó: Shutterstock

A Takarékbank szakértője kiemelte, hogy a béremelkedésbe az összes ágazat bekapcsolódott, így hamarosan megszűnhet a szektorális kettősség a hazai munkaerőpiacon, az eddig leginkább érintett vendéglátásban is már 9,4 százalék volt a keresetek növekedése.  A KSH adatai szerint áprilisban a legnagyobb mértékben a feldolgozóiparban emelkedtek a bérek, 15,5 százalékkal 469 ezer forintra , az építőiparban 9,3 százalékkal 337 ezer forintra. A legalacsonyabb a bruttó átlagkereset ezúttal is a szálláshelyszolgáltatás, vendéglátás területen volt, mindössze 256 ezer forint.  

A korábbi időszakhoz képest az összetételhatás sem játszik már szerepet, a nemzetgazdaságban alkalmazásban állók létszáma 7,9 százalékos éves ugrást mutatott a hónapban a tavaly áprilisi elbocsátások miatti alacsony bázisról, de így is csupán valamivel, több mint 1 százalékra van a pandémia előtti csúcstól - jelezte Horváth András.

Fotó: Shutterstock

 


 

A legnehezebb, járványidőszakban is nőttek a keresetek Magyarországon - reagált az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a KSH közlésére. Bodó Sándor szerint a kedvező számok azt jelzik, hogy "túl vagyunk a nehezén", az adatokat akkor vették fel, amikor január és április között a járvány miatti legnehezebb időszakot éltük.
 

A Takarékbank várakozásai szerint idén 9 százalékot meghaladó dinamika és 4,5 százalékos reálbér emelkedés várható, jövőre pedig 8,5 százalékkal emelkedhetnek a keresetek. Ugyanakkor a várható jelentős mértékű minimálbér emelés még érdemben módosíthat a pályán. A Századvég elemzője szintén azt valószínűsítette, hogy várhatóan tovább erősödik a dinamika, amit az állami béremelések és a kötelező legkisebb munkabér jelentős növekedése is támogathat.


 

A legnehezebb, járványidőszakban is nőttek a keresetek Magyarországon

 - reagált az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a KSH közlésére. 

Bodó Sándor rámutatott, hogy a kedvező számok azt jelzik, hogy "túl vagyunk a nehezén", az adatokat akkor vették fel, amikor január és április között a járvány miatti legnehezebb időszakot éltük.

Horváth András jelezte, hogy a béremelkedésbe a nyár kezdetétől már szinte az összes szektor bekapcsolódott, így hamarosan megszűnhet az eddig látott szektorális kettősség a hazai munkaerőpiacon, az eddig leginkább érintett vendéglátásban is már 9,4 százalék volt a keresetek növekedése. A Takarékbank várakozásai szerint idén 9 százalékot meghaladó dinamika és 4,5 százalékos reálbér emelkedés várható, jövőre pedig 8,5 százalékkal emelkedhetnek a keresetek. Ugyanakkor a várható jelentős mértékű minimálbér emelés még érdemben módosíthat a pályán – mutatott rá szakértő.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.