Online sajtótájékoztatón ismerteti a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának keddi kamatdöntését Virág Barnabás, az MNB alelnöke.
A monetáris tanács áttekintette a makroadatokat, és úgy döntött, hogy az inflációs hatások és a várakozások horgonyzása miatt szigorításra van szükség, ezért az alapkamat 30 bázisponttal 1,5 százalékra emelkedik és a kamatfolyosó is 30 bázisponttal emelkedett – kezdte az MNB alelnök. A monetáris tanács döntése szerint az egyhetes kamat emelése is 1,5 százalékra emelkedik majd a hét folyamán.
Az MNB monetáris tanács áttekintette a jegybank állampapírvásárlásait és azt a döntést hozta, hogy a monetáris szigorítási ciklussal az MNB megkezdi a fokozatos kivezetését. A heti 60 milliárd forintos vásárlás a következő időszakban 50 milliárd forintot tesz majd ki. A monetáris tanács ugyanakkor nem jelölt ki felülvizsgálati korlátot, a heti célvásárlások mennyiségét határozza csak meg. Az állampapírpiac stablitásának megőrzése a következő időszakban is kiemelt szempont lesz. A kivezetés emiatt fokozatos és elnyújtott lesz, a monetáris tanács követi a piaci szempontokat. A heti vásárlások szerkezetét és mennyiségét a jegybank rugalmasan alakítja, bármikor készen áll az MNB az átmeneti növelésre. A jövőben a negyedévi kamatdöntések során határoznak majd az állampapír-vásárlásokról.
A hosszútávú fenntarthatósági-programokkal kapcsolatban is született döntés: a Növekedési Kötvényprogram keretösszegét 400 milliárd forinttal 1550 milliárd forintra emelték.
A kamatemelési ciklust addig kell fenntartani, amíg az inflációs célok nem realizálódnak. Legközelebb a szeptemberi inflációs jelentés után fogja átértékelni a monetáris politikát a monetáris tanács.
A Magyar Nemzeti Bank úgy látja, hogy a magyar gazdaság sikeresen újraindult, a GDP-szintje már meghaladja a válság előtti szintet. A beérkezett adatok azt erősítik meg, hogy a gazdaságban erős helyreállási potenciál van, az európai élmezőnyben alakul. Vannak területek, ahol gyorsabb a helyreállás, van, ahol elhúzódóbb. A harmadik negyedévben viszont már a szolgáltatói szektorban is érdemi javulás valósul meg. Fölfelé mutató növekedési kockázatokat mutatnak az adatok.
2021 júliusában az infláció csökkent, de emögött döntően bázishatások vannak, így ezt nem szabad túlértékelni, a következő hónapok adatai fognak majd reálisabb képet festeni az inflációról. Az iparcikk árak esetében a globális nyersanyagár-növekedés a fogyasztói árakban is megjelent, ez egyre magasabb inflációt okoz. A gazdaság újraindulásából keletkező inflációs hullám már megvolt, az első csúcson már túl vagyunk, de az infláció a következő hónapokban növekszik, október-november környékén újabb csúcsra számíthatunk a bázishatások miatt. Azt, hogy innen hogyan süllyedhet majd, a szeptemberi inflációs jelentés után lehet megjósolni.
Virág Barnabás kérdésekre válaszolva elmondta: a kamatemelési ciklust mindaddig folytatják, amíg az inflációs célok a jegybanki toleranciasávon nem stabilizálódnak. Október-novemberben számíthatunk egy újabb megugrásra, öt százalék fölé is emelkedhet újra az árindex. Jövő év elejére ez biztosan csökkenni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.