Kétmillió öngondoskodó nyugdíjpénztári tag van Magyarországon, akiknek nyugodt éve volt a 2020-as, hiszen az önsegélyező szervezetek gyorsan reagáltak a pandémia kitörése után, és pillanatok alatt elérhetővé tették az online ügyintézést, mondta Nagy Csaba, az Önkéntes Nyugdíjpénztárak Szövetségnek (Öposz) elnöke a Pénztár-konferencián.
A világjárvány felhívta a figyelmet az egészségügyi pénztárak szerepére, megemelkedtek a munkáltatói és munkavállalói befizetések is. Nagy Csaba úgy fogalmazott,
sikeres 20 év van az önkéntes pénztárak mögött, ugyanakkor van egy elöregedő pénztári tagság, és hozzátette: fontos, hogy megtanítsuk fiatalokat is arra, miért fontos az öngondoskodás.
Sajnálatos, hogy stagnál az önkéntes pénztártagok száma, a növekedés megállt – mondta Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára. Kiemelte, nem pontos az öregedő társadalom kifejezés, hanem egy folyamatosan tovább élő társadalomról beszéltünk, tovább maradnak fittek az emberek, a várható élettartam jelentősen meghaladja a nyugdíjkorhatárt. Van kereslet a nyugdíjtermékekre, a pandémia miatt az egészségügyi szolgáltatások iránt megugrott az érdeklődés. Arra hívta fel a pénztárak figyelmét, hogy agresszívebben jelenjenek meg a pénztárak a piacon – javasolta Gion Gábor. Hangsúlyozta, kitörési pontokat jelenthetnek az önsegélyező szervezeteknek a zöldbefektetések is.
A gazdasági adatokra utalva az államtitkár elmondta:
Magyarország 18 százalékos növekedést produkált, a negyedik leggyorsabban növekvő gazdaság az Európai Unióban. Azon sikeres országok közé tartozik, amely már elérte a járvány előtti teljesítményét júniusban
– mondta Gion Gábor.
A kiemelkedő idei évi második negyedéves adatok megerősítik, hogy akár rekordmagas, 7 százalék feletti GDP-növekedés várható 2021-ben, ugyanakkor a nyolc százalékot egyelőre túlzónak tartja a Pénzügyminisztérium.
A gazdaság újraindításáért hozott intézkedések a GDP 30 százalékát tették ki 2020-ban- sorolta Gion Gábor. Hozzátette: a pandémia előtt 3,3 százalék volt a munkanélküliségi ráta, és nem csodálkoztak volna azon sem, ha a munkanélküliek száma 6-7 százalékra emelkedett volna, ezzel szemben 4,5 százalék volt a legrosszabb munkanélküliségi arány. A gazdaság fundamentumai sokkal erősebbnek bizonyultak, mint reméltek. A vállalatok is megmutatták, hogy az ellenálló képességük masszív alapokon áll. Jelenleg mindenféle termékhiány is nehezíti a vállalatok napi termelését, akik korábban nem készleteztek, most azok is ezt teszik, ez pedig felfelé hajtja az árakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.