BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőrdöfés a pénztárcánknak a Kínából rendelt ajándék

Az idei lesz az első karácsony, amikor különösen érdemes vigyázni az Európai Unión kívülről érkező rendelésekkel.

Az idei lesz az első karácsony, amikor különösen érdemes vigyázni az Európai Unión kívülről érkező rendelésekkel, hiszen megszűnt a 22 eurós áfamentességi értékhatár. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) legfrissebb közleményében emlékeztet, nyártól az Európai Unióban minden harmadik országból érkező terméknél áfát kell fizetni és vám-árunyilatkozatot kell benyújtani, igaz, 150 eurós összeghatárig az áruk behozatala az alkoholtartalmú termékek, a parfümök és a kölnivizek, továbbá a dohány és a dohánytermékek kivételével továbbra is vámmentes.

Ez azt jelenti, hogy például egy 20 eurós, azaz 7400 forintos kínai telefontok vásárlása esetén eddig nem kellett a vételáron kívül mással törődni,

most viszont a karácsonyi ajándékozást megelőző számolgatás idején érdemes megjegyezni, hogy az új szabályok értelmében ez a telefontok a 27 százalékos magyarországi általános forgalmi adóval 9400 forintba kerül majd. A változtatásokra azért volt szükség, mert az EU-n kívülről, jellemzően Kínából érkező olcsó termékek elárasztották a kontinenst, az importáfa-fizetési kötelezettséget pedig azzal játszották ki, hogy a küldeményt olcsóbbnak tüntették fel a valódi értékénél, amely így befért a 22 eurós limit alá.

Különböző becslések alapján évi 6-8 milliárd eurónyi költségvetési bevételkiesést okozott az EU-tagállamoknak ez a folyamat, amit júliustól szabályoz az új törvény.

Fotó: Kallus György /VG

A NAV emellett arra is figyelmeztet, hogy a magyarországi online vásárlók már csaknem kétharmada belföldről és külföldről egyaránt vásárol, az ünnepek előtt pedig sokkal többen rendelnek, ezért érdemes már most az ajándékok után nézni, hogy mindegyik a fa alatt lehessen. (Az ellátási láncok súlyos problémája miatt az idén karácsonykor egyébként is fontos a megfelelő időzítés.)

Maga a vásárlás folyamata nem feltétlenül lesz bonyolultabb, hiszen a 150 eurót meg nem haladó küldeményeknél két új megoldást kínálnak: az IOSS (Import One Stop Shop) rendszerében a vevők már a vásárláskor megfizetik az eladónak a termék áfáját, a „Különös szabályozás” (Special Arrangement) alkalmazásakor pedig a szállítmányozó szedi be ezt a pénzt, majd az adóhatóságnak időszakonként bevallja és megfizeti.

Fotó: VG

Ha egyik könnyítést sem alkalmazzák, az áfát a címzett a behozatali vámeljáráskor fizeti ki.

Ennek során a termék ténylegesen kifizetett értékét kell megadni, illetve hozzátenni a szállítási költséget, amely a 150 eurós küszöb vizsgálatakor levonható, ám irreális érték megadása esetén a vámhatóság vizsgálatot rendel el.

A 150 euró alatti értékű vámmentes küldeményekre benyújtható nyilatkozatok használandók azokra a 45 euró értéket meg nem haladó küldeményekre is, amelyeket az Európai Unión kívülről magánszemély küld ellenszolgáltatás nélkül egy másik magánszemélynek, aki az Európai Unió vámterületén él, függetlenül attól, hogy ezek a küldemények vám- és áfamentesek maradnak, amennyiben az ilyen behozatal nem kereskedelmi jellegű.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.