A cél az, hogy átlagosan a tíz beiratkozó hallgatóból a jelenlegi hat helyett nyolc diplomázzon le a felsőoktatásban – hangzott el az Innovációs és Technológiai Minisztériumban tartott háttérbeszélgetésen, amelyen Hankó Balázs felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár, Vanó Renáta, az Oktatási Hivatal szakmai elnökhelyettese és Murai László, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke vett részt. Utóbbi elárulta, a mentorprogramban résztvevők esetében 8,5 ez az arány, a lehetőséggel 3000-3500 gólya él évente.
A hamarosan induló felvételi eljárás kapcsán elhangzott, 48 városban lesz felsőoktatási képzés, és 11 ezer meghirdetett képzési sor közül választhatnak a február 15-i határidőig a jelentkezők.
Hankó Balázs megjegyezte, a modellváltó egyetemek esetében 2026-ig 11 százalékkal emelnék a hallgatói létszámot, miközben javítanának a lemorzsolódók arányán. Hozzátette, a felsőoktatás megújítása érdekében történt a modellváltás, az egyetemek két, két és félszer nagyobb forrásra támaszkodhatnak, a képzés mellett kutatási és infrastrukturális finanszírozás is a rendelkezésükre áll. Momentán 11 intézményünk áll a legjobb öt százalékban a világrangsorban, és ha előrébb lépnek, plusz pénzre számíthatnak, akár több milliárd forint értékben. Az államtitkár hangsúlyozta, a cél, hogy a jövő nemzedéke versenyképes tudást szerezzen a felsőoktatási intézményekben, majd ezt a tudást a nemzet szolgálatába állítsa.
Murai László elárulta, eleinte aggódtak annak kapcsán, hogyan érinti az államilag finanszírozott helyek számát a modellváltó egyetemek ügye, de ebben is pozitív lépéseket tapasztaltak.
Az elnök úgy véli, a diploma fontosságát többek között a bérelőnnyel is ki lehet emelni, hiszen átlagosan a diploma 150-160, a mesterképzés 220 százalékos fizetést jelent a középfokú végzettséghez képest.
Kiderült, a hallgatók 85 százaléka, a felsőoktatási intézményekben dolgozók 90 százaléka vette fel a koronavírus elleni vakcinát, és csupán az orvos- és egészségtudományi képzéseknél tették kötelezővé mindenki számára, hiszen ott a gyakorlati oktatás a kórházakban zajlik.
Hankó Balázs arról is beszélt, hogy 40 ezer külföldi hallgató tanul Magyarországon – négyszer annyian, mint a külföldön hallgató magyar állampolgárok –, közülük 3500-an Németországból, 2500-an Kínából, 1000-en Törökországból, 800-an Norvégiából, 600-an Japántól érkeztek, azaz széles a nemzetközi hallgatói paletta. Külön program indul azoknak a diákoknak, akik külföldön tanulnak, megpróbálják őket hazacsábítani.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy a 2004-ből származó 54 úgynevezett ppp-szerződésből 50-et kiváltottak, összesen 150 milliárd forintért, aminek hála a felsőoktatási intézmények megszabadulnak ettől a jelentős pénzügyi tehertől. A lépéssel 6 ezer kollégiumi hely és 3 ezer négyzetméter került vissza az intézmények tulajdonába.
A VG felvetésére Hankó Balázs megjegyezte, a modellváltás kapcsán nincs szükség marketingre, a hat „kimaradó” intézmény előtt ott áll a 21 modellváltó jó példája – a kormány csak akkor foglalkozik az egyetemek modellváltásával, ha ezt az intézmény kezdeményezi, hat esetben erre nem érkezett igény. Megjegyezte, a GDP két százalékát költjük felsőoktatásra, ami duplája az Európai Uniós átlagnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.