Az előzetes elképzelések szerint hétfőn jelenthetik be a V0 vasútvonal tervezett nyomvonalát. A teherforgalom alakulása szempontjából meghatározó projektnek nemcsak az a jelentősége, hogy nagy kapacitású összeköttetést teremt az ország keleti és nyugati pontja, illetve a nagy teherforgalmú vasútvonalak között, hanem hogy tehermentesíti Budapestet. A pálya ugyanis délről elkerülné az amúgy is régóta szűk keresztmetszetekkel küszködő fővárosi vasúthálózatot. Ezzel például lehetővé válna, hogy a Dunán ne csak Budapesten keresztül lehessen átjutnia a szerelvényeknek.
A V0-koncepcióhoz a vasúti infrastruktúra részben adott, részben fejlesztésre szorul, részben pedig újonnan kell kiépíteni. A mostanra ígért bejelentés tulajdonképpen a Cegléd–Székesfehérvár kapcsolat megteremtésének mikéntjét fektetné le. A VG információi szerint a döntéshozók több lehetséges nyomvonalat is vizsgáltak. Ezek lényegében két csapásirány köré összpontosulnak: az egyik kvázi egyenes úton haladna Kiskunlacháza–Székesfehérvár között Adony vagy Ercsi kitérővel, a másik pedig Ceglédről Kecskemét felé indulna. Ez a vonal vagy Dunaföldváron keresztül érné el Székesfehérvárt, vagy Szabadszállásnál felkanyarodva, Dunaújvároson át. A kiválasztásnál hangsúlyos szempont a környezetterhelés minimalizálása.
Szerencsés, hogy a beruházást a politikai és szakmai vezetés, valamint a vasúti árufuvarozási piac egyöntetűen támogatja. A Magyar Vasút szaklap friss körkérdéséből az derült ki, hogy régóta sürgetik a hazai vasúti pályakapacitás bővítését, mert a vasúti áruszállítás európai szinten szorgalmazott növekedésének akadálya éppen a szűkös áteresztőképesség. Ráadásul a Budapest–Belgrád vasútvonal már zajló teljes modernizálása, valamint a záhonyi körzet új projektjei és fejlesztései további forgalomnövekedést generálnak, ami végképp elkerülhetetlenné teszi a V0 építését.
A finanszírozása korántsem eldöntött, de számos lehetőség kínálkozik. Vlagyimir Putyin orosz elnök február elején közölte, hogy 2 milliárd dolláros hitelkeretet nyitna a megvalósításra.
Ugyanakkor ez csupán egy opció Magyarországnak, de a hitel lehívási szándékát erősítheti a tavaly karácsonykor bejelentett orosz–osztrák–magyar vasúti vegyes vállalat létrehozása. A társaság célja a Kínából Nyugat-Európába irányuló konténervonatok magyarországi áthaladtatása lenne. A V0 megépítéséhez az Európai Uniónak is komoly érdeke fűződik, így arra is egyértelmű esély látszik, hogy uniós pénzintézetek adjanak forrást.
Jelenleg az áru 96 százaléka tengeren érkezik Kínából az EU-ba. A vasúti részarány mindössze 1,6 százalék, de az elmúlt évtizedben a vasúti forgalom megkétszereződött. Az EU oroszországi importjának 10 százaléka, együtt 27 millió tonna közlekedik kötött pályán, míg az unió Oroszországba irányuló exportjának 6 százaléka, mintegy egymillió tonna. Mozgástér tehát bőven van, amit már csak a környezetvédelmi pozitívumok miatt is érdemes kiaknázni. Az Európai Unió deklarálta, hogy a közösség területére érkező teljes árumennyiségen belül 50 százalékos vasúti arányt kíván elérni. Ez most 18 százalék. Magyarországon egyébként valamivel magasabb, 20 százalék.
De a vasút mellett nemcsak az energiahatékonyság szól, hanem a gyorsaság is:
míg egy Belső-Ázsia desztinációt tekintve a vasúti szállítás 10-20 nap, a tengeri szállítás már 40-45 napot vesz igénybe, ami jelentősen emeli a logisztikai költségeket.
A konszenzus tehát adott a vasúti bővítések mögött, azonban a napokban eszkalálódott ukrán–orosz háború európai szinten okoz bizonytalanságot a közlekedési projektekben. Jelen állás szerint nem zárható ki, hogy az orosz katonai fellépésre adott nyugati büntetőszankciók – ha csak átmenetileg is – befagyaszthatják a nemzetközi vasúti hálózatokba csatlakozó áruáramlási irányok fejlesztéseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.