A mostani kilátások szerint októberben 18-19 százalékra gyorsulhat az infláció. Leghamarabb jövő augusztusban kerülhet vissza az egy számjegyű tartományba a mutató, de 2023-ban éves átlagban így is 10 százalék felett maradhat – kommentálta a Központi Statisztikai Hivatal inflációs adatait Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője, aki a többi elemzőhöz hasonlóan meglepetésként értékelte a júliusi árindexet.
A szakember kiemelte, hogy az inflációt az élelmiszerek, ezen belül a feldolgozott termékek ára húzta fel. Az édesipari lisztes termékek ára például 21,3 százalékkal nőtt júniushoz képest, a pékáruk pedig – szintén egy hónap alatt – majdnem 10 százalékkal drágultak. A jövedékiadó-emelés is nyomot hagyott a júliusi adatokon: a szeszes italokért és a dohánytermékekért 3,7 százalékkal kellett többet fizetni júliusban az előző hónaphoz viszonyítva.
Továbbra is tempós áremelkedés látható mind az iparcikkek, mind a piaci szolgáltatások esetében, ebben szerepet játszott az is, hogy a forint az év első felében veszített az értékéből. Kiemelkedő drágulás volt még a postai szolgáltatásoknál, valamint a távolsági utazásoknál, ezeknek az ára részben a magas üzemanyagárak és a légiforgalmi különadó miatt emelkedett
– tette hozzá. Németh Dávid szerint aggasztóan alakul a változékony energia- és élelmiszerárak, valamint a hatósági árak nélkül számolt maginfláció, amely a júniusi 13,8 százalékról 16,7 emelkedett júliusra. Ez az árnyomás fokozódására utal.
A következő hónapokban jöhet a feketeleves. Az elektromos energia, illetve a vezetékes hatósági árának a részleges emelése önmagában 2,5 százalékponttal növeli az inflációt. Továbbra is kérdés, hogy az üzemanyagoknál meddig tartható fenn a lakossági árstop
– tette hozzá a szakember. Továbbá inflációs hatása lehet a kata szigorításának és annak, hogy a cégek már nem tankolhatnak kedvezményes áron üzemanyagot, de drágulás várható a mezőgazdasági termékeknél is.
Németh Dávid azt is elmondta, hogy a mostani kilátások szerint már októberben 18-19 százalékra gyorsulhat az éves infláció, és decemberig sem lehet számítani nagyobb enyhülésre. 2022-ben pedig 13 százalék körül lehet az éves átlagos infláció.
Leghamarabb a jövő év első negyedében várható lassulás, úgy látszik, hogy csak 2023 augusztusában kerülhet az egy számjegyű tartományba az infláció, de 2023-ban éves átlagban így is 10 százalék felett maradhat a mutató
– prognosztizálja az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.