A fogyasztói árak éves szinten 15 százalékhoz közelítő emelkedése, ezen belül a vállalkozások energiaköltségének drasztikus megugrása, valamint az élelmiszerek drágulása miatt az iskolai étkeztetés, vagyis a menza ára is emelkedik.
Zoltai Anna, a Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetségének (Közszöv) elnöke augusztusban azt hangsúlyozta, hogy a jelenlegi helyzetben a közétkeztetők a túlélésért küzdenek. A szövetség szerint ezért szeptembertől átlagosan 30 százalékkal emeltek a kifőzdék az iskolai és az óvodai menza árán.
A közétkeztetés régóta alulfinanszírozott, az idén pedig az energia- és üzemanyagárak sosem látott emelkedése, az élelmiszerek, valamint az alapanyagok drágulása, illetve a bérek növekedése elkerülhetetlenné tette a térítési díjak módosítását – emelte ki a szövetség.
Az elmúlt években jelentősen átalakult az iskolai étkeztetés kínálata, de a reform az egész közétkeztetési ágazatot érintette.
A gyermekétkeztetésben egyebek mellett szigorú előírások vonatkoznak az ételek só- és cukortartamára, valamint rövid ellátási láncokon keresztül kell beszerezni az élelmiszer-alapanyagokat, elsősorban a helyi termelőktől.
A közétkeztetésben elsősorban az általános iskola 1–4. évfolyamáig vesz részt a gyermekek túlnyomó többsége. Az alsósok az ebéd mellett tízórait és uzsonnát is kapnak. A felsőbb évfolyamokban ugyanakkor egyre kevesebben választják a menzát.
Az átfogó reformok ellenére az iskolai és az óvodai étkeztetéstől sokakat nem az ára, hanem az ételek íze riasztja el.
A KÖZSZÖV már 2021-től, az úgynevezett minősítési rendszer indulásától jelentős költségnövekedést emleget. Nem valósult meg ugyanakkor tavaly januártól a 30-40 százalékos áremelés, sem az idén szeptemberre várt 30 százalékos országos drágítás.
A szeptemberben fizetendő menzaárak szinte sehol sem nőttek elviselhetetlen mértékben a májusi-júniusi díjakhoz képest.
Az óvodai, iskolai menza gyermekek után fizetendő összege településenként, de akár intézményenként is jelentősen eltérhet. Az önkormányzat térítési díjat fizet a szolgáltatónak, vagyis az étteremnek, kifőzdének.
Ennek az összegét az önkormányzat képviselő-testülete határozza meg, a közétkeztetésben igényelhető kedvezményeket és díjtételeket a vonatkozó törvény szabályozza.
A nyilvánosan hozzáférhető tarifák szerint az iskolai, napi háromszori étkezés átlagosan 12 és 16 ezer forint között változik a huszonkét szeptemberi tanítási napra, a napi egyszeri menza pedig 8 és 11 ezer forint között kérhető. A díjat az adott hónap egészére ki kell fizetni, ám az előre lemondott napokra esedékes befizetés visszajár.
A menza tehát árban verhetetlen az éttermi tarifákkal szemben. Az iskolai étkeztetés ellenértékéből jelentős részt vállal át az állam a hátrányos helyzetű gyermekek mindennapi étkezése érdekében.
Több óvodás és iskolás ebédelhet ingyen 2022-benA minimálbér összege több más juttatást is befolyásol, így az ingyenes bölcsődei és óvodai szociális étkeztetésre jogosultak körét is – írta a Magyar Nemzet. Azok a kisgyerekek jogosultak ugyanis szociális étkeztetésre, akik családjában az egy főre eső havi jövedelem nem haladja meg a kötelező legkisebb nettó munkabér 130 százalékát. Tehát a minimálbér bruttó 200 ezer forintra emelésével már azok is igényelhetik az ingyenes étkeztetést, akikneka családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el a 172 900 forintot. |
Ingyenesen vehetik igénybe a közétkeztetést
A menza díjának csak a felét kell kifizetniük
A menza népszerűsége folyamatosan csökken, hiába a behozhatatlan árelőny. A vendéglátóhelyeken, valamint a kiszállítóknál elérhető menükínálat ára legalább háromszor-négyszer magasabb, mint a közétkeztetésben jellemző tarifa.
A jóval kedvezőbb közétkeztetés helyett egyre több szülő választ más étkezési lehetőséget a gyermekének, elsősorban az ételek íze miatt.
A gyermekek meghatározó része szerint nem finom az étel. A menzán kapható menüket a legtöbben ízetlennek, sótlannak tartják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.