BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Indokolt lehet a négynapos munkahét bevezetése

Sok érv szól a négynapos munkahét bevezetése mellett, azonban ágazatonként eltérően lehet azt bevezetni.

A négynapos munkahét bevezetése szükséges lehet, ezt egyre több szempont indokolhatja, bár ágazatonként eltérően valósulhat meg – vélték szakértők a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) Munkaügyi Szakosztályának A négynapos munkahét vizsgálata címmel szervezett online kerekasztal-beszélgetésén, csütörtökön Budapesten.

munka
Fotó: Shutterstock

A munkaidő csökkentésére szükség van, viszont ez önmagában nem elégséges az alacsonyabb klímakockázat érdekében – mondta Antal Miklós humánökológus, az MTA-ELTE Lendület Új Vízió Kutatócsoportjának vezetője. Kifejtette, hogy a közgazdaságtan eddig a hangsúlyt a technológia változtatására tette, ennek hatékonyságát azonban az adatsorok nem igazolják. Ezért vizsgálják, hogy lehetséges-e abban gondolkodni, hogy a fogyasztást ne növeljék a végtelenségig, mert ez rizikócsökkentési stratégia lehet. 

Arra a felvetésre, hogy a GDP-re milyen hatása lenne, azt mondta: a produktivitás változását nehéz megbecsülni, a GDP jóléti indikátorként nem alkalmazható. 

A négynapos munkahét témája előtérbe került azzal, hogy a digitalizáció és a home office megjelent a legtöbb helyen, és ez felgyorsította a munkaszervezés átalakulását

 – mondta Király Zsolt, a Budapesti Metropolitan Egyetem egyetemi docense. Ugyanakkor szerinte rugalmasan kell kezelni a kérdést.

munka
Fotó: Shutterstock

A statisztikák szerint 2021-ben 322 milliárd dollár volt a kiégés gazdasági hatásainak költsége az Egyesült Államokban, és a mentális betegségek, valamint a növekvő mértékű kiégés 2030-ra 16 ezer milliárdos költséget jelent 

 – ismertette. Az EU-ban a gazdaságnak 617 milliárd euró volt a stresszből adódó költsége 2014-ben – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy ezért komolyan kell mérlegelni a több szabadidő lehetőségét nyújtó négynapos munkahét bevezetését.

Pentz Thomas, a pécsi szoftverfejlesztő Cubicfox Kft. ügyvezetője arról számolt be, hogy kísérleti jelleggel bevezették a négynapos munkahetet, ami heti négy napon napi kilenc óra munkaidőt jelent. A tapasztalatok alapján ezt szeretnék megtartani, mert jól működik, bár a törvényi előírások miatt nehéz volt a hivatalos megvalósítása.

Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke szerint azoknál a cégeknél működik ez az újítás, ahol elsősorban szellemi munkát végeznek. Felvetette, hogy vizsgálni kell, hogy a négynapos munkahétnek milyen hatása van a nyugdíjra, valamint azt, hogy jár-e bércsökkenéssel. Egyelőre sok kérdés nincs szabályozva.

Tényleg eljöhet a négynapos munkahét ideje?

Egyre több helyen kísérleteznek ezzel, az eredmények biztatók.

 

Borítókép forrása: Shutterstock
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.