2008 és 2013 között megtanultuk, hogy a kóklerek is velünk maradtak, nagy a veszély, hogy most is így lesz – jelentette ki Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke a szervezet konferenciáján, Budapesten. A szakember szerint most az ágazatban „helyzet van”, de ezt mindenki másképp értékeli, ezért is fontos, hogy az építőipari ágazat legfontosabb képviselői jelen vannak a mostani eseményükön.
Jelezte: akár 4-5 százalékkal magasabb lehet a termelési érték, mint tavaly, ha folyóáron nézzük, akkor a 6000 milliárdot is meghaladhatja.
Ám hozzátette, hogy hiába nőtt 22,4 százalékkal az ágazat teljesítménye, eközben a jövedelmezősége az építőipari árak növekedése miatt csökken. Jelezte, hogy 48 százalék az építőipar kitettsége, a forint gyengülése emiatt is fájó a szektornak. A legnagyobb költségtényező az élőmunka, amelyet ha nem fizetnek meg, elmennek a munkavállalók. 2022-ben a legnagyobb költségnövekedés a személyi jellegű ráfordításoknál vol.
Koji lászló szerint alapvetően extenzív növekedés zajlott az elmúlt években, ami azt eredményezte, hogy a hatékonyságuk nem javult olyan mértékben, mint szerették volna. Tovább aprózódott a szakma, 87 ezer egyéni vállalkozó van, miközben 6000 megszűnt.
A mi szakmánkban jól jött ez az intézkedés
– mondta a kata átalakításáról, szerinte sokan csak a kedvező adózás miatt jelentek meg az ágazatban.
Hangsúlyozta, hogy továbbra is első helyen van a szakemberhiány, szerinte nagyon nagy felelőssége a szakmának, hogy a piaci helyzet ne feledtesse el ezt a problémát. Második helyre pedig feljött a megrendelések hiánya, a forint gyengülése harmadik helyen, a negyedik helyen az energiaárak növekedése van – sorolta a legfontosabb problémákat Koji László.
Az állam az építőiparban a legnagyobb megrendelő, emiatt 15-20 százalékkal kevesebb megrendelésre lehet számítani a beruházási stop miatt. A lakosság eközben elérte a fizetőképessége határát. Szerinte ha az MNB elindítana egy felújítási hitelt maximum 5 százalékos kamattal, az nagyot segítene az építőiparnak.
Teljesen biztos vagyok benne, hogy létszámcsökkenéssel fog telni 2023
– mondta az ÉVOSZ elnöke, ráadásul a cégek jövedelmezősége is tovább apad, miközben egyre nagyobb a lánctartozás veszélye. Egyelőre optimisták a cégek, nem szeretnék jogi útra terelni a problémákat.
Az elhalasztott kereslet 2025-re meg fog jönni Koji László szerint, amit támogat, hogy 2026-ban választások lesznek.
Hangsúlyozta, hogy az előkészítésekkel nem szabad leállni sem az állami, sem a lakossági megrendelőknek, az ÉVOSZ ebben partnerséget ajánl, hogy az előkészítés megfelelő legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.