Tovább tartana felsorolni, hogy mi mindent kínálnak impozáns degusztációs menüsoraikban a világ legjobb éttermei, mint – úgymond – lefőzni egy-egy menüsort. A Michelin Guide ajánlott (tányéros), Bib Gourmand és egy-, két-, valamint háromcsillagos (igazából virágos) minősítését egyre több étterem nyeri el az évtizedek alatt világszerte.
Országonként jelentősen eltér a megcsillagozott éttermek száma. A legmagasabb fokozatnak számító három Michelin-csillagot viselő étteremből Magyarországon még nem tudni, mikor lesz akár csak egy is. Jelenleg egy budapesti és egy tatai étteremnek van két Michelin-csillaga. A Stand hatfogásos menüjét jelenleg 54,9 ezer forintért, a Platán Gourmet tízfogásosát 59 ezerért, a tizenkét fogást pedig 66 ezer forintért lehet végigenni a 28–36 ezer forintért számolt borpárosítások nélkül, de több mint 10 százalékos szervizdíj megfizetése mellett.
A szervizdíj máshol sem ismeretlen, Bécsben étkezve terítési díjként (gedeck) számolják fel, de nem százalékos jutalékként, hanem fix áron, személyenként a fine dining kategóriában jellemzően 6–9 euró között.
Ha már Bécsnél tartunk – amely a legközelebbi Michelin-csillagos főváros, de a meggyengült forint miatt a magyar vendégeknek most jócskán megdrágult –, jellemzően a tatai és a pesti kétcsillagos étterem árkategóriájában lehet ott asztalt foglalni több helyen is.
Ha a díjak számát veszik alapul, akkor a Steirereck neve biztosan felvillan, róla a városi honlap egyszerűen úgy fogalmaz, hogy még mindig Bécs legjobb étterme: két Michelin-csillag, öt Gault-Millau szakácssapka és a 13. hely jelzi ezt a Világ 50 legjobb éttermének listáján. A déli négyfogásos menü itt 125 euró, vagyis körülbelül 50 ezer forint, a hatfogásos 145 euró. Este 185, illetve 205 eurós menüsort kínálnak hat- és hétfogásos változatban, borok nélkül.
Az ugyancsak kétcsillagos bécsi étterem, a Konstantin Filippou nyolcfogásos menüsora viszi a prímet árban, miután 260 euróért, 104 ezer forintért kínálják, a hét fogást sem sokkal kevesebbért, 230 euróért írták fel az étlapra. Sajtot 25 euróért, borokat 120–135 euró között lehet kérni az ételsorhoz. A Palais Coburgban 205, illetve 225 euró az ugyancsak kétcsillagos kóstoló és teljes menüsor ára, amihez itt is hozzászámolják a 7,5 eurós szervizdijat.
Két csillagban tehát határozottan olcsóbbak a magyar éttermek, Az egycsillagos kategóriában viszont mindenütt nagy a különbség. A legdrágább magyar egycsillagos most a Babel Budapest 13 fogásos menüsora, amelynek ára 69 ezer forint – hozzá a borpárosítás 29,5 ezer –, és mindez még kiegészül az ugyancsak a legmagasabbnak számító, 17,5 százalékos pluszszervizdíjjal. A legszerényebb árszabást az esztergomi 42 étterem ötfogásos, 29 ezer forintos menüjénél látni, a magyarországi árak e két étteremé között szóródnak.
Az egycsillagos bécsi Duchardt négyfogásos menüsora 85 euró (34 ezer forint), az ötfogásos 95 euró (38 ezer), a hatfogásos 110 euró (44 ezer forint). Itt is külön tételként és személyenként számolják fel a némileg szerényebb összegű terítési, avagy szervizdíjat, amely itt 6,5 euró (2,6 ezer forint)
Bécsben egy vegetáriánus étterem, a Tian egycsillagos menüje is feltűnik a sorban, annak ellenére, vagy épp azért, mert nem tartalmaz húst, nyolc fogásért 155 eurót számláznak a vendégeknek.
A régiós fine dining túrára indulókat izgalmas szlovén topéttermek is csábítják, de nem az alacsony áraikkal, mert ebben a kategóriában ilyet nem találni, de nem is keresi senki.
A kétcsillagos kategóriában a szlovén szereplők körében is megjelenik a 200 euró fölötti menüsor, példa erre a Hisa Franko 225 eurós ajánlata. Prágában a 2021-es Michelin Guide-ba 27 étterem került be, a Field és a La Degustation Boheme Bourgeoise egy-egy Michelin-csillaggal.
A Field egycsillagos tízfogásos menüje 3800 cseh korona, azaz 62,5 ezer magyar forint, van vegetáriánus menü is, amely 3500 koronába, azaz 57,6 ezer forintba kerül. A borpárosítás itt feltűnően drága, 5200 korona az egyik és 1700 korona a másik variáció, az alkoholmentes italsor ára pedig 1050 korona, vagyis több mint 17 ezer forint.
Tovább haladva Lengyelországba, 31 étterem, Horvátországból viszont már 84 szerepel a kalauzban. Magyarországon 33 településről, városokból és falvakból 62 étterem került be az első országos válogatásba.
Három Michelin-csillagos helyet a régióban egyelőre nem találunk, világszerte összesen alig másfél száz étterem használhatja a legmagasabb fokú elismerés szimbólumát.
A gasztroturizmus fellegváraiként jegyzett, nemcsak hosszabb kitérőt – kétcsillagos étterem –, hanem külön utazást is megérő topéttermek között olyanok is vannak, amelyek árai a kevesebb csillagot viselő helyekéit sem haladják meg.
A Money tavaszi teljes körű elemzése szerint fejenként 110 dollárért kínál 2021-ben három Michelin-csillaggal elismert kóstolót a pekingi King’s Joy. A legolcsóbb kínai szereplőtől az ötször is a világ legjobb éttermének választott, a Michelin Guide-ban 2021-ben három csillaggal elismert párizsi Guy Savoyig ér a skála, miután italok nélkül felszolgálva 630 eurót, tehát több mint negyedmillió forintot kell fizetni a 13 fogásos különleges ételsorért. Az a la carte menü ára 250 euró italok nélkül. A hely atmoszférjával összhangban kell lenniük a vendégeknek is, a férfiakat vacsorakabát viselésére kérik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.