Minden jel arra utal, hogy Brüsszelben az állandó képviselők egyezségre jutottak a magyar helyreállítási tervvel kapcsolatban, így „minden olyan célunk megvalósult, amelyet júniusban kitűztünk”, vagyis december 31-ig sikerült tető alá hozni az uniós forrásokkal kapcsolatos megállapodásokat, amelyeket napokon belül alá is írhatnak – közölte Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter.
A helyreállítási terv keretében 2300 milliárd forintról beszélhetünk, amely a döntés nyomán elérhetővé válik számunkra. A miniszter ezzel kapcsolatban kifejtette: a helyreállítási források körülbelül 48 százalékát olyan projektek finanszírozására fordítják majd, amelyek a klímapolitikai célok elérését teszik lehetővé. További 30 százalék pedig a digitális infrastruktúra fejlesztésére megy majd.
A másik, a 2021–2027-es uniós ciklusra szóló partnerségi megállapodás aláírásához – amely Gulyás szerint akár holnap is megtörténhetne – kötött operatív programok esetében 14 ezermilliárd forint áll rendelkezésre 2027 végéig a magyar társfinanszírozással együtt.
Ebből az összegből mintegy 4 ezermilliárdot – agrárcélokra – már jóvá is hagyott az Európai Bizottság.
A teljesítési menetrendet firtató kérdésre Navracsics Tibor közölte: a menetrendről még szeptemberben megállapodott Budapest és Brüsszel. Ennek utolsó állomása 2023 márciusának végére tehető, amikor az Országgyűlésnek el kell fogadnia még egy kétharmados törvénycsomagot. Így
akár már április–májusban elképzelhető a források egy részére most még vonatkozó felfüggesztés megszüntetése.
A területfejlesztési miniszter az utófinanszírozási rendszer miatt másodlagos kérdésnek nevezte, hogy konkrétan mikor érkeznek az uniós pénzek. Azt azonban jelezte, hogy terveik szerint március végéig 25 új pályázati felhívást jelentetnek meg a helyreállítási program terhére.
Arra a kérdésre, hogy az igazságszolgáltatási reformon kívül van-e más elvárása Brüsszelnek, Navracsics nemmel válaszolt, Gulyás Gergely pedig megjegyezte, hogy ez a téma is csak a helyreállítási tervvel van összekötve, a kohéziós forrásokra nincs kihatása.
A globális minimumadó ügyében a miniszterek kiemelték, mint arról a Világgazdaság is beszámolt , hogy az Európai Bizottság az általános adóterhelést veszi figyelembe e tekintetben, amelybe – az alapul vett társasági adó mellett – beleszámít az iparűzési adó is, így
a globális minimumadóhoz való csatlakozás semmiféle adóemelést nem jelent.
Az Ukrajnának szánt uniós támogatás ügyében Gulyás Gergely arra hívta fel a figyelmet: a megszületett kompromisszum lényege, hogy újabb további közös hitelfelvételre nem kerül sor, a közös uniós költségvetésből adnak pénzt a tagállamok a háború sújtotta Ukrajnának.
A sajtótájékoztatón felmerült a korábban az EU-s pénzekhez kötött pedagógusbér-emelés kérdése is, amellyel kapcsolatban a Miniszterelnökség vezetője világossá tette:
Ahogy lesz uniós pénz, attól a pillanattól kezdve a tanárbéremelés megvalósul.
Ha január elsejétől hozzáférünk, akkor már akkortól – nyomatékosította Gulyás Gerely, hozzátéve: ma úgy tűnik, nincs akadálya, hogy Magyarország hozzáférjen a forrásokhoz.
Az uniós nagykövetek hétfő este – mint arról a VG is beszámolt – jóváhagyták a magyar helyreállítási tervet, a javaslatcsomagról a cseh uniós elnökség tájékoztatása szerint megegyezés született, és ha ezt megerősítik a résztvevők, már aligha valószínű, hogy az állam- és kormányfők csütörtöki csúcstalálkozóján megfeneklik.
A Miniszterelnökség vezetőjétől azt is megkérdezték a tájékoztatón, hogy mikor várható Finnország és Svédország NATO-csatlakozásának magyar ratifikációja. Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban megerősítette, hogy a tavaszi ülésszak elején várható a parlamenti tárgyalás. Mivel az első parlamenti ülés 2023-ban február 20-án várható, akkor kezdődhet meg a ratifikáció megvitatása, rendes eljárásban.
Finnország és Svédország NATO-integrációjához már csak Magyarország és Törökország jóváhagyása szükséges a katonai szövetség tagállamai közül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.