Az elmúlt évtizedben a magyar gazdaság két olyan válságot élt át, amelyből erősebben tudott kijönni, mint, ahogyan belement – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének szervezésében idén 23. alkalommal megtartott Vállalkozók Napján, a budapesti Müpában. A tárcavezető emlékeztetett: 2010-ben a polgári kormány olyan helyzetben vette át az ország kormányzását, amikor a cégeket és a családokat növekvő adóterhek és devizaadósságok szorongatták. Az adócsökkentésekre, munkahelyteremtésre, gazdaságfehérítésre és a beruházásokra épülő gazdaságpolitikának köszönhetően az évtized végére a magyar gazdaság az uniós növekedési rangsor élére került.
Elkezdtük az adócsökkentést, hozzányúltunk a munkatörvényekhez, vállalva a társadalmi feszültségeket
– idézte fel, hogy milyen intézkedéseket hozott a kormány a kezdetekkor. „Megismerkedtünk egy új fogalommal, a munkaerőhiánnyal”, ami szerinte még mindig jobb probléma, mint a munkanélküliség, ami korábban sújtotta a magyar gazdaságot.
A világjárvány utáni újraindítást követően a háború és a szankciók következtében korábban soha nem látott energiaválság bontakozott ki – mutatott rá a miniszter. Varga Mihály kiemelte: az ország válságállóságát türközi, hogy a harmadik negyedévben a magyar gazdaság 4,1 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, a foglalkoztatás továbbra is rekordszintű, a munkanélküliség az egyik legalacsonyabb az unióban.
Egyelőre nem látszik annak a jele, hogy Magyarország recesszióba csúszik, szerinte a helyzet még talán nem annyira rossz.
Öt tényező erősíti a pénzügyminiszter szerint a stabilitásunkat: az első a magas foglalkoztatottság, szerinte most minden erővel azon kell dolgoznia a kormánynak és a vállalatoknak, hogy a munkahelyek megmaradjanak. A másik fontos szempont, hogy az adórendszerünk versenyképes, ami viszont kihívás előtt áll.
Egyelőre nem sikerült matematikailag bebizonyítani, hogy 9 százalék nagyobb, mint a 15
– utalt a globális minimumadóra. Hangsúlyozta, Magyarország nem készül a globális minimumadó bevezetésére.
Harmadikként a pénzügyminiszter rámutatott: Magyarországon a legnagyobb a beruházási ráta Európában, ami garancia arra, hogy ha ezek a beruházások termőre fordulnak, akkor munkahelyeket teremtsenek és a növekedést később biztosítsák. Ezek jó jelei a válság leküzdésének – mondta –, ráadásul a befektetők bizalma még mindig töretlen Magyarország iránt, amit az is bizonyít, hogy a magyar kötvények iránti kereslet továbbra is erős. Szerinte akkor van ilyen bizalom, ha politikai stabilitás van, ez utóbbi a negyedik szempont.
Az ötödik fontos elemként említette, hogy elindult egy korrekció a gazdaságban, és elkezdődött a vállalatoknál és a lakosságnál is a helyzethez való alkalmazkodás. Az állami szférában is ez zajlik, elmondása szerint októberben 101 állami intézményben a gázfelhasználása 80 százalékkal csökkent egy év alatt.
Nehéz időszak vár ránk, de a növekedés fenn kell tartani
– összegezte a pénzügyminiszter a teendőket, aki szerint ebből a válságból is erősebben tudunk majd kikerülni, mint ahogy belementünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.