Nagyon gyors ütemben bővül a mobiltárcás fizetési forgalom, akár ami a tranzakciók számát, akár ami a volumenét illeti – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma közzétett pénzforgalmi statisztikáiból.
A jegybank adatai szerint a múlt év utolsó negyedében több mint 77 millió vásárlási tranzakciót hajtottak végre mobiltárcába regisztrált fizetési kártyákkal Magyarországon és külföldön, ami 77 százalékkal – nagyjából 33,5 millióval – volt több az egy évvel korábbinál. Eközben a mobiltárcás vásárlások utolsó negyedévi értéke meghaladta az 540,5 milliárd forintot, ami több mint duplája az egy évvel korábbi 268,8 milliárdnak. A mobilfizetési piac ugrásszerű fejlődését szintén jól szemlélteti, hogy 2020 utolsó negyedévében még 113,8 milliárd forintnál járt a forgalom, ami kevesebb mint a negyede a két évvel későbbinek.
Az MNB adatai szerint egyébként az itthon kibocsátott kártyákhoz köthető fizetési forgalom is gyors ütemben nőtt éves összevetésben:
a belföldi vásárlási műveletek száma 17,2 százalékkal, 385 millió fölé emelkedett, a forgalom pedig még dinamikusabban, közel 32 százalékkal bővült, így elérte a 3583,6 milliárd forintot.
Külföldön a vásárlások számánál 22,2, az értéküknél pedig 38,4 százalékos éves bővülést mért a jegybank, így az utóbbi az utolsó negyedévben meghaladta az 527 milliárd forintot.
Az interneten keresztül végrehajtott belföldi és külföldi kártyás vásárlások értéke
szintén kiugró mértékben, 45 százalékkal nőtt egy év alatt – meghaladva a 1162,5 milliárd forintot –, ám a tranzakciók száma ennél jóval szerényebb ütemben, „mindössze” 18,8 százalékkal emelkedett.
Így az egy vásárlásra jutó összeg is nagyot nőtt.
Az MNB statisztikái szerint a készpénz befizetésénél is egyre inkább igyekeznek elkerülni a bankfióki pénztárakat a magyarok: a kártyás pénzbefizetések értéke ugyanis a múlt év utolsó negyedében már megközelítette a 2477,2 milliárd forintot, ami 25,1 százalékos bővülés az egy évvel korábbi volumenhez képest. A belföldi ATM-es készpénzfelvételek száma ugyanakkor minimálisan csökkent éves alapon, az értékük viszont 7,5 százalékkal nőtt, vagyis itt is érezhetően emelkedett az egy tranzakcióra jutó átlagérték.
Ami pedig a pénzforgalmi infrastruktúrát illeti,
egy év alatt csaknem 200 ezerrel, 10,75 millió fölé nőtt az itthon vezetett fizetési számlák száma.
A forgalomban lévő kártyák száma is emelkedett – nagyjából 126 ezerrel, 9,97 millió közelébe nőtt. A hitelkártyáknál viszont folytatódott az utóbbi évekre jellemző, csökkenő trend – legalábbis ami a számukat illeti –, hiszen a 2022. végén forgalomban lévő, 1,148 millió plasztik nagyjából 98 ezerrel kevesebb volt az egy évvel korábbinál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.