A kormány a turizmus és vendéglátási szektor támogatása és az általuk fenntartott jelentős számú munkahely megőrzése érdekében korábban arról döntött, hogy a SZÉP-kártyán 2022. október 15-ig jóváírt összegeket 2023. május 31-ig lehetséges teljes összegben felhasználni, ezt követően 15 százalékos díj terheli a „bennragadt” összegeket – közölte a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
A kormányzat célzott intézkedése a rendelkezésre álló adatok szerint eredményesnek és hatásosnak bizonyult, a korábban tapasztalt 100 milliárd forint helyett 2023. április elején mindössze 20-22 milliárd forintnyi „alvó pénz” állt rendelkezésre a SZÉP-kártyákon.
A kormány köszöni a lakosság együttműködését, közreműködésükkel közel 80 milliárd forintnyi forrás került a gazdaságba, hozzájárulva a munkahelyek és a családok megvédéséhez
– olvasható a közleményben, továbbá felhívják ismételten minden SZÉP-kártya-tulajdonos figyelmét arra, hogy időben – tehát május 31-ig – használja fel a 2022. október 15-ig jóváírt, még rendelkezésre álló SZÉP-kártya-egyenleget.
Jelenleg az „alvó pénzeken” felül közel 130 milliárd forint, azaz összességében mintegy 150 milliárd forintnyi, kedvező adózású, béren kívüli juttatás áll a lakosság rendelkezésére a Széchenyi-pihenőkártyákon, hasonlóan a korábbi évekhez.
2022 végén fontos változásokról döntött a kormány, januártól a három alszámla helyett egyetlen számlán rendelkezhetünk a SZÉP-kártya-juttatásunkkal. Tavaly még három különböző alszámlára (vendéglátás, szabadidő, szálláshely), három különböző költési területtel és keretösszeggel (évente 150 ezer, 75 ezer, 225 ezer forint) adhattak a munkáltatók juttatásokat, majd egy kiegészítő rendelet következtében 2022-ben az egyes alszámlák egyenlegét mindhárom alszámla költési területére használhatták a kártyabirtokosok.
Ez az „átjárhatóság” az év elejével megszűnt, és az alszámlarendszer is alapvetően átalakult az új rendeletek következtében. Az új szabályok szerint a munkáltató az éves rekreációs keretet meg nem haladó mértékben – több juttatótól származóan együttvéve sem – adhat Széchenyi-pihenőkártya-juttatást béren kívüli juttatásként 28 százalék adóteherrel.
Az éves rekreációs keretösszeg
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.