Két éve nem voltak ilyen alacsonyan az ipari termelői árak: májusban átlagosan 11,2 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Míg a belföldi értékesítés árai 36,5 százalékkal nőttek, addig az exportértékesítéséi 1,1 százalékkal mérséklődtek – derül ki a Központ Statisztikai Hivatal péntek reggeli adataiból.
Májusban az ipari infláció 15,9 százalékkal emelkedett, azon belül pedig a belföldi értékesítés árai 41,9, az exportértékesítéséi 3,3 százalékkal nőttek. Az árindex tavaly szeptemberben tetőzött, akkor 43,4 százalékos áremelkedést mértek a statisztikusok.
Az export és belföldi értékesítés árai közötti különbséget elsősorban az okozta, hogy az – alapvetően hazai piacra termelő, azon belül nagy súlyt képviselő – energiaipar belföldi értékesítési árai jóval meghaladták az egy évvel korábbit, miközben az exportárai már csökkentek.
A belföldi értékesítés árai átlagosan 36,5-kal nőttek, ezen belül a 65 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 9,3, a 30 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) – részben a hatósági ár szabályozásának módosításai következtében – 103 százalékos volt a drágulás. Az élelmiszeripar értékesítési árai 24,7 százalékkal emelkedtek.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 47,6, a beruházási javakat gyártókban 6,6, a fogyasztási cikkeket gyártókban 22,0 százalékkal emelkedtek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 1,1 százalékkal mérséklődtek, ezen belül a 90 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 3,2 százalékkal magasabbak, a 9,8 százalékos súlyú energiaiparban 29,7 százalékkal alacsonyabbak voltak az árak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.