A kormány nemzetgazdasági szempontból, valamint gazdaságfejlesztő és munkahelyteremtő jellegéből fakadóan is kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánított a napokban egy meg nem nevezett, halmajugrai építőipari alapanyag-beruházást. A projektről azonban már tudható néhány fontos részlet a közmeghallgatáson elhangzottak alapján, amelyről a Heol.hu tudósított.
Eszerint az ősztől kőzetgyapotgyár épül mintegy 20 milliárd forintból a Mátrai Erőműtől bérelt 10 hektáros területen. A földmunka az ősszel indul, a technológiát 2024 májusa és októbere között telepítik, majd következhet a próbagyártás. A piacon 2025 januárjától jelenne meg az 1,2 hektár alapterületű üzem terméke. A hír nem tér ki a majdani foglalkoztatottak számára, ami a beruházás munkahelyteremtő volta és amiatt is érdekes, hogy Halmajugra az egyike annak az 1624 településnek, amelyek a jogszabály szerint felzárkózónak és kedvezményezettnek számít.
A beruházó a budapesti MIP Alapanyaggyártó Zrt. A társaságot a fenti beruházásra 50-50 százalékos tulajdonosi hányaddal alapította idén a Masterplast Nyrt. és a Market Építő Zrt. Terméküket belföldre és a régiós piacra szánják, 2027-től jelentős igényre számítanak iránta a nettó zéró energiafelhasználású házakkal kapcsolatos uniós irányelv miatt, ahogyan az ukrajnai háború utáni újjáépítés is óriási keresletet generálhat. A záhonyi határátkelő bő 200 kilométerre van Halmajugrától.
A kőzetgyapot alapanyagai a bazalt, kohósalak, bauxit és dolomit vagy mészkő. A kész áru használható például épülethomlokzathoz, válaszfalnak, lapostetők szigetelésére és hangszigetelésre is.
A gyár kapacitása évi 35 ezer tonna lesz, a munka négy műszakban folyik majd.
Az alapanyagokat és a készterméket naponta várhatóan mintegy 25 teherautó szállítja, ami a tevékenység környezetterhelése miatt fontos. A Heol.hu ki is emelte, hogy mivel a kőzetgyapot nem túl nehéz, a teherautók nem fogják rongálni az utakat, és a számuk sem növeli a forgalmat számottevően. A beruházás vélelmezett hatásterülete negyven településre terjed ki.
Az alkalmazandó technológiát a cikk zöldnek, fenntartható és energiatakarékosnak írja, további részletek nélkül. Ugyanakkor ismert, hogy a termeléshez szükséges villamos energia lényegében helyben lenne: a Mátrai Erőmű a majdani gyár szomszédságában működik, az erőmű telephelyén néhány év múlva létesülne egy legfeljebb 650 megawattos gázüzemű erőmű, naperőmű pedig már most is van a környéken bőven, és telepítenek újabbakat is. (Igaz, ezekre nem alapozható folyamatos gyártás.)
A gyár mátrai megjelenése beleillik a Mátrai Erőművek ambiciózus, megvalósulófélben lévő ipari parki tervébe. E tervek mintegy három éve, a lignitblokkok majdani leállítása miatt kerültek előtérbe, igaz, a legújabb elképzelések szerint – az energiaimport csökkentése érdekében – leállításukra később kerülne sor. Mindazonáltal 2021 végén a társaság akkori elnök-vezérigazgatója, Oravecz Zsolt akkor arról beszélt a Világgazdaságnak, hogy a parkba, amelynek az üzemeltetéséhez mintegy 1100 dolgozóra lesz szükség, új iparágakat, új ipari teljesítményeket kívánnak bevinni.
A meglévő ipari park bővítése érdekében egy 18 projektből álló programot terveztek.
„Ebbe beletartozik két leányvállalatunk, a gépgyártó és a mélyépítő cégek versenypiac- és exportképessé tétele is. A 18-ban van olyan projekt, amely a körforgásos gazdasághoz, a hulladékkezeléshez kapcsolódik, lennének nonprofit tevékenységek és profitorientáltak is, amelyekhez megfelelő árú villamos energiát, gőzt, technológiai szolgáltatásokat tudunk eladni. Ez a program mintegy 50 milliárd forintnyi beruházást igényel. A nonprofit vállalkozásokon kívül mindnek önállóan üzletképesnek kell lennie” – mondta akkor Oravecz Zsolt, aki még a tavaikban indítandó haltenyésztés lehetőségéről is beszélt. Persze, e tervek azóta változhattak, de a kőzetgyapotgyártás indítása sínen lévőnek tűnik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.