A gazdaságfejlesztési miniszter, Nagy Márton részt vett az Indamedia AI Summit konferencián, ahol beszédet is tartott a mesterséges intelligencia területén elérhető magyar lehetőségekről. A tárcavezető elmondta, hogy előadása előtt kikérte a ChatGPT mesterségesintelligencia-alapú nyelvi modell véleményét, hogy egy gazdaságfejlesztési miniszternek mit is kellene mondania az MI-ről.
Olyan körülményeket kel teremteni, ahol az MI jól érzi magát és fejlődni tud
– válaszolta a ChatGPT, Nagy Márton pedig kifejtette, hogy ezzel teljes mértékben egyetért. A miniszter szerint a mesterséges intelligencia kétélű fegyver, egyrészt a jövő gazdaságának motorja lehet, azonban a társadalmi hatásai is rendkívül nagyok lesznek. Az Index írt hosszabban Nagy Mártonnak a konferencián elhangzott gondolatairól. Kiemelték, hogy a tárcavezető szerint az MI egyik legnagyobb lehetősége, hogy képes egy 17,1–25,6 milliárd dollár közöti összeget megmozgatni. Szerinte rengeteg olyan terület van, ahol a mesterséges intelligencia jelenti majd a továbblépést, példaként az energetikát emelte ki.
Nő az esély, hogy hozzá kell nyúlni a költségvetési hiánycélhozKiadta a Pénzügyminisztérium az augusztusi államháztartási adatokat: egy hónap alatt 358 milliárd forinttal nőtt a deficit. Ennek alapján elmondható, hogy az éves hiánycél csaknem teljes egészében teljesült nyolc hónap alatt. Várhatóan szeptemberben módosítania kell a kormánynak az idei hiánycélt. |
A miniszter szerint, mielőtt az országok a mesterséges intelligencia segítségéhez fordulnának, olyan problémák elé kell menni, mint az MI munkaerőpiacra gyakorolt hatása. Elmondta, hogy a munkahelyek 24 százaléka tűnhet el a mesterséges intelligencia miatt, ezek többsége pedig felsőfokú képesítéshez kötött állás.
A mesterséges intelligencia házakat nem épít
– mondta Nagy Márton, ezzel utalva arra, hogy a fizikai munkák többsége biztonságban van az MI-től. Ennek ellenére a Magyarországon domináns feldolgozóipar már problémásabb, mivel az MI könnyen kiválthatja a futószalag mellől az emberi munkaerőt.
Magyarország jóval veszélyeztetettebb helyzetben van
– emelte ki Nagy Márton.
Nagy Márton kijelentette, hogy Magyarország vállalati és állami szinten is le van maradva a digitalizációban. Hozzátette, hogy a kormány már dolgozik egy programon, amely a cégeket ösztönözheti a digitális átállásra, hogy a versenyképességet ezzel növeljék.
Szerinte az országban az a probléma, hogy a vállalatoknál nagyon döcögősen megy a generációváltás, miközben van egy „ennyi is jó” hozzáállás, amit le kell küzdeni. A pozitív példáknál a miniszter olyan cégeket emelt ki, mint a Hell, a Waberers, a ZalaZone és az OTP.
A tárcavezető szerint Magyarország az egyetemek kutatás-fejlesztésén keresztül tud előrelépni a mesterséges intelligencia területén.
Elképzelhető, hogy az MI a GDP 15 százalékát lesz képes előállítani 26 százalékos termelésnövekedés mellett
– emelte ki Nagy Márton beszédéből az Index.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.